eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. W projekcie ustawy nawet 3 miesiące bez płacenia składek

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. W projekcie ustawy nawet 3 miesiące bez płacenia składek

2024-01-08 21:22

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. W projekcie ustawy nawet 3 miesiące bez płacenia składek

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. W projekcie ustawy nawet 3 miesiące bez płacenia składek © rob hyrons - fotolia.com

4 stycznia 2024 r. na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się założenia do projektu ustawy o wakacjach od ZUS. Dzięki nim przedsiębiorcy nie musieliby płacić m.in. składek społecznych przez nawet 3 miesiące w roku. 9 stycznia odbędzie się zaś posiedzenie rządu, na którym omawiany będzie projekt odpowiedniej ustawy.

Przeczytaj także: Wakacje od ZUS: zwolnienie ze składek będzie miało swoją cenę

Z projektu wynika, że każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS przez maksymalny okres do 3 miesięcy w roku. Co istotne, na chwilę obecną projekt nie przewiduje żadnych wymogów, które należałoby spełnić, by móc skorzystać z ulgi. W projekcie zapisano, że dostęp do wakacji od ZUS ma mieć „każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą”. Zwolnienie ma dotyczyć składek społecznych, na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

W 2024 roku wysokość składek na ZUS wynosi łącznie 1.600,27 zł miesięcznie. Dzięki wakacjom składkowym przedsiębiorcy mogliby zaoszczędzić nawet 4.800,81 zł rocznie. Jest to ukłon w stronę jednoosobowych działalności gospodarczych, umożliwiający im zaoszczędzenie środków w obliczu niemal 13-proc. wzrostu składek na ZUS w 2024 roku.

fot. rob hyrons - fotolia.com

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. W projekcie ustawy nawet 3 miesiące bez płacenia składek

Dzięki wakacjom składkowym przedsiębiorcy mogliby zaoszczędzić nawet 4.800,81 zł rocznie. Projekt ustawy nie przewiduje zwolnienia z konieczności opłacania składki zdrowotnej podczas wakacji od ZUS. Jeśli przedsiębiorca zachoruje podczas takich wakacji, ZUS wypłaci mu zasiłek chorobowy na zasadach ogólnych.


Składka zdrowotna do zapłaty


Projekt ustawy nie przewiduje jednak zwolnienia z konieczności opłacania składki zdrowotnej podczas wakacji od ZUS. Według planu ustawodawcy, ostateczny projekt ma być przyjęty przez rząd do końca marca 2024 roku, a to oznacza, że jeszcze w tym roku przedsiębiorcy mogliby skorzystać z ulgi. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca zachorowałby podczas takich wakacji, to ZUS wypłaci mu zasiłek chorobowy na zasadach ogólnych.

W mojej ocenie, jeśli finalnie projekt będzie wyglądał tak, jak w założeniach, to rozwiązanie może stać się popularne wśród przedsiębiorców. Z drugiej strony, warto zastanowić się nad wysokością samej podstawy ZUS i na przykład zmniejszyć ją o 25 proc. Efekt dla budżetu państwa byłby ten sam, a przedsiębiorcy płaciliby niższe składki cały rok.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: