eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweManager na kontrakcie B2B może płacić 8,5 proc. ryczałtu

Manager na kontrakcie B2B może płacić 8,5 proc. ryczałtu

2024-11-06 11:16

Manager na kontrakcie B2B może płacić 8,5 proc. ryczałtu

Manager na kontrakcie B2B może płacić 8,5 proc. ryczałtu © pressfoto na Freepik

Dla wielu przedsiębiorców ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to atrakcyjna opcja rozliczeń z fiskusem, szczególnie z uwagi na niższą stawkę opodatkowania. Jest jednak spora różnica pomiędzy najniższą (2 proc.) a najwyższą stawką (17 proc.) ryczałtu. Jaki podatek zapłaci manager zatrudniony w spółce na kontrakcie B2B?

Przeczytaj także: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy się opłaca?

Atrakcyjny ryczałt


Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują dwie stawki PIT: 12 proc. dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł, oraz 32 proc. dla nadwyżki ponad tę kwotę. Dobrze zarabiający, by uniknąć wejścia na wyższy próg opodatkowania, wybierają opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. Zaletą tych form rozliczeń jest możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu i opodatkowywania tylko czystego dochodu.

Takiej możliwości nie ma przy opodatkowaniu ryczałtem. Podatek liczony jest tu od osiągniętego przychodu, jego zaletą mogą być jednak znacznie niższe stawki, co czyni tę formę rozliczeń z fiskusem atrakcyjną, szczególnie dla przedsiębiorców generujących w swojej działalności stosunkowo niewielkie koszty. Najniższa stawka, 2-procentowa, należna jest dla przychodów ze sprzedaży określonych w art. 20 ust. 1c ustawy o PIT produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Najwyższa, 17-procentowa stawka obarcza wolne zawody (np. radca prawny, adwokat, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, agent ubezpieczeniowy). Dla zdecydowanej większości działalności usługowej przewidziane są trzy stawki opodatkowania ryczałtem: 8,5 proc., 12 proc. i 15 proc.

fot. pressfoto na Freepik

Manager na kontrakcie B2B może płacić 8,5 proc. ryczałtu

O tym, jaką stawkę ryczałtu można zastosować do rozliczeń z fiskusem decyduje faktycznie wykonywana przez przedsiębiorcę działalność. Warto o tym pamiętać negocjując warunki zatrudnienia i zakres obowiązków a następnie konstruując kontrakt managerski.


Manager zatrudniony w spółce na B2B


Jeden z managerów, prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, zawarł umowę współpracy ze spółką (B2B), w ramach której do jego obowiązków należały: nadzór na realizacją wdrożonej wizji produktu, praca na rzecz realizacji zakładanych wyników, współpraca z działem produktowym, planowanie pracy zespołu, monitoring wyników, ocena ryzyka, kontrola budżetu oraz inne zadania zlecone przez spółkę. Nadzorował więc zespół zajmujący się projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, które mieszczą się w klasie 70.22 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Jaka stawka ryczałtu?


Ponieważ spółka zajmowała się projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji, którą stawką ryczałtu będzie mógł opodatkowywać osiągane ze swojego kontraktu managerskiego przychody. Czy będzie to stawka 15 proc. dedykowana dla przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), 12 proc. przeznaczona dla usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, związanego z oprogramowaniem oraz z zarządzeniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU ex 62.02.10.0, ex 62.01.1, 62.03.1), czy jednak 8,5 proc. dla przychodów z innej działalności usługowej, wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie. Przedsiębiorca zaznaczył, że nie wykonuje żadnego z wolnych zawodów.

Decydują usługi faktycznie wykonywane


Dyrektor KIS zaznaczył, że na potrzeby odpowiedzi na ww. pytanie, należy przyporządkować daną działalność podatnika konkretnemu grupowaniu (PKWiU), bo to pozwala wówczas zidentyfikować odpowiednią stawkę opodatkowania w ustawie o ryczałcie. Decydujące znaczenie ma więc rodzaj faktycznie świadczonych przez tego podatnika usług. A skoro przedsiębiorca świadczy swoje usługi managerskie w zespole zajmującym się projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, które to usługi mogą być kwalifikowane do PKWiU 70.22.20.0 „Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych” (a więc nie PKWiU 62…), to może korzystać ze stawki 8,5 proc. przeznaczonej dla działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie (interpretacja indywidualna z 31 lipca 2024 r., sygn. 0115-KDST2-2.4011.289.2024.2.PR).

Podsumowanie


O tym, jaką stawkę ryczałtu można zastosować do rozliczeń z fiskusem decyduje faktycznie wykonywana przez przedsiębiorcę działalność. Warto o tym pamiętać negocjując warunki zatrudnienia i zakres obowiązków a następnie konstruując kontrakt managerski, bo niefortunne rozszerzenie, czy też ograniczenie zakresu obowiązków managera w umowie, może dla niego oznaczać konieczność ponoszenia znaczenie wyższego ciężaru opodatkowania.

Biuro rachunkowe Skarbiec Corporate Services

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: