eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wymiana walut a przychody z kapitałów pieniężnych

Wymiana walut a przychody z kapitałów pieniężnych

2010-12-20 06:48

Z tytułu wymiany walutowej środków pieniężnych nie stanowiących majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z działem specjalnym produkcji rolnej powstaje u podatnika przychód ze źródła przychodów jakimi są kapitały pieniężne. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 08.12.2010 r. nr IPPB2/415-313/09/10-9/S/AS.

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik – osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, dokonuje wymiany walutowej środków pieniężnych nie stanowiących majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą lub działami produkcji rolnej. Zadał pytanie, czy z tego tytułu powstaje u niego źródło przychodów podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., i obowiązujący od dnia 31 marca 2010 r. t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W związku z powyższym każdy rodzaj osiągniętego dochodu – w wyjątkami wskazanymi w art. 9 ust. 1 ww. ustawy – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono odrębne źródła przychodów. Podział w nim zawarty ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania, na sposób opodatkowania i wysokość podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, że jako osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowego od osób fizycznych, dokonywała oraz będzie dokonywać wymiany walutowej środków pieniężnych (zamiany waluty jednego kraju na walutę innego kraju), nie stanowiących majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z działem specjalnym produkcji rolnej.

Wymiana walut była dokonywana przez Wnioskodawcę w formie bezgotówkowej jako wymiana walutowa z dostawą natychmiastową lub spot (dwudniowa), za pośrednictwem banków z siedzibą w Szwajcarii. Zlecenia wymiany były składane telefonicznie lub za pośrednictwem faksu (zgodnie z zawartą umowa). Wnioskodawca zawierał także kilka umów na wymianę walutową w innej formie niż wymiana natychmiastowa. Były to instrumenty funkcjonujące pod nazwą Duo Currency Bonus, zawierane z reguły na 1 lub 3 miesiące i miały one charakter inwestycyjny. Występowała tu waluta bazowa np. PLN i waluta przeciwstawna, np. EUR, tzw. strike, czyli kurs progowy oraz kupon. Jeżeli w dniu wykupu kurs spot przekroczył strike, to następowało przewalutowanie po kursie strike i następnie uznanie w walucie przeciwstawnej wraz z należnym kuponem. Jeżeli kurs był poniżej poziomu strike, to wykup był w walucie inwestycji (PLN) wraz z kuponem.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających. Jak wynika z art. 17 ust. 1b przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

Przez pochodne instrumenty finansowe zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozumie się instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: