eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kontrola podatkowa już nie zaskoczy

Kontrola podatkowa już nie zaskoczy

2007-02-06 12:45

W 2007 roku kontynuowana jest inicjatywa powiadamiania o kontroli podatkowej podatników. Została ona także rozszerzona na cały kraj. Zmieniły się też kryteria powiadamiania podatników o takiej kontroli.

Przeczytaj także: KAS 2019: łatwy dostęp do rachunków bankowych podatników

Przypomnijmy, że pilotażowy program powiadamiania firm o planowanej kontroli przez urząd skarbowy działał od 1 kwietnia 2006 roku. Polegał on na tym, że urzędy skarbowe zostały zobowiązane do zapowiedzenia się w danym przedsiębiorstwie przed rozpoczęciem kontroli. Wtedy to działaniem takim objęte zostały trzy województwa: dolnośląskie, lubelskie i pomorskie. W programie uczestniczyły firmy, które działały na rynku polskim minimum 3 lata, nie miały zaległości podatkowych przekraczających 3 proc. należności oraz nie zmieniły właściwości urzędu skarbowego przez ostatni rok.

Firmy spełniające te warunki na terytorium trzech wyżej wymienionych województw zostały powiadamiane z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanej u nich kontroli podatkowej. W piśmie takim urząd skarbowy informował m.in. o tym, kiedy zostanie kontrola przeprowadzona, jaki będzie zakres kontroli oraz planowany czas jej trwania.

Na efekty takich działań nie trzeba było długo czekać. Podatnicy sami składali korekty deklaracji przed rozpoczęciem kontroli oraz wpłacali należny podatek. Ponadto mogli przygotować się do kontroli, przez co nie zaburzała ona pracy firmy podczas jej trwania. Dokumenty były przygotowane na czas, przez co skróceniu uległ czas trwania kontroli.

Co w 2007 roku?

Ponieważ pilotażowy program przyniósł oczekiwane rezultaty, Ministerstwo Finansów postanowiło wdrożyć go w całej Polsce. Jak podaje na swojej stronie internetowej Urząd Skarbowy w Rawiczu, organy podatkowe będą informowały swoich podatników o planowanej kontroli podatkowej z 14 – 30 dniowym wyprzedzeniem przez cały rok 2007.

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: