eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek liniowy nie dla wszystkich

Podatek liniowy nie dla wszystkich

2007-03-05 13:48

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie może świadczyć żadnych czynności takim podatnikom (pracodawcom). Zawęża się to bowiem tylko do czynności, które przedsiębiorca wcześniej świadczył lub świadczy nadal pracodawcy w ramach umowy o pracę. Jeżeli będzie wykonywał inne usługi, może bez przeszkód skorzystać z tej formy opodatkowania. Dodatkowo czynności te wcześniej mogły być świadczone w ramach umów cywilnoprawnych. W celu łatwiejszego zobrazowania takich sytuacji – zostaną one przedstawione na przykładach.

Przykład 1.
Kowalski pracował w firmie X na podstawie umowy o pracę jako stolarz do końca lutego 2007 roku. Od 01 marca 2007 roku otworzył działalność gospodarczą, która polega m.in. na usługach stolarskich. Złożył stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym i wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym w formie 19 proc. podatku liniowego. Aby nie stracić tej formy opodatkowania – w okresie dwóch lat nie może świadczyć na rzecz firmy X usług stolarskich. Kowalski jednak poza stolarką zajmuje się obecnie również transportem osób i towarów. Te usługi mogą już być świadczone na rzecz firmy X bez utraty opodatkowania podatkiem liniowym – nie były one bowiem wcześniej świadczone na podstawie umowy o pracę.

Przykład 2.
Kowalski pracował w firmie X na podstawie umowy zlecenia do końca lutego 2007 roku. Od 01 marca 2007 roku otworzył działalność gospodarczą, która polega m.in. na usługach stolarskich. Złożył stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym i wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym w formie 19 proc. podatku liniowego. W takiej sytuacji Kowalski może świadczyć firmie X usługi stolarskie nie tracąc przy tym formy opodatkowania podatkiem liniowym. Usługi takie bowiem wcześniej były świadczone w ramach umów cywilnoprawnych, a nie umowy o pracę.

Skutki utracenia prawa do opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym

Podatnicy, którzy wybiorą opodatkowanie w formie 19-proc. podatku liniowego, a następnie utracą prawo do korzystania z tej formy opodatkowania, zobowiązani są do wpłacenia zaliczek na podatek od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, których wyliczenia dokonują przy zastosowaniu skali podatkowej. Do zaliczek takich ponadto należy doliczyć odsetki za zwłokę od zaległości z tego tytułu – o ile wystąpią.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: