eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kontrola podatkowa i skarbowa w 2007 r.

Kontrola podatkowa i skarbowa w 2007 r.

2007-03-11 14:46

Przeczytaj także: Kontrola podatkowa i skarbowa nie straszna


Co do kontroli skarbowej, szczególny nacisk zostanie położny na kontrolę dochodów nieznajduących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, podatek od towarów i usług – głównie w zakresie walki z przestępstwami karuzelowymi, czy obrót paliwami. Metody analizy tych obszarów oraz typowania podmiotów do kontroli będą w dużej mierze wykonywane przy wykorzystaniu systemu informatycznego ISKOS. Ponadto Ministerstwo Finansów przewiduje zacieśnienie współpracy w tym zakresie pomiędzy urzędami kontroli skarbowej a wywiadem skarbowym, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz innymi organami, takimi jak np. prokuratura, policja, CBŚ, ABW czy CBA.

Handel samochodami pod szczególnym nadzorem
Na podstawie dotychczasowych kontroli podatkowych oraz czynności sprawdzających Ministerstwo Finansów ustaliło, iż w przypadku handlu używanymi pojazdami samochodowymi podatnicy nie zawsze dokonują zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej, tylko kupują samochód za granicą oraz sprowadzają go bezpośrednio na nazwisko klienta lub osoby podstawionej. Ponadto podatnicy handlujący autami sprowadzonymi z zagranicy zaniżają ich wartość lub nie wykazują wszystkich transakcji zakupu samochodów w informacjach podsumowujących VAT-UE. Pod lupą znajdą się przede wszystkim osoby, które nie dokonały zgłoszenia rejestracyjnego prowadzonej działalności gospodarczej, a sprowadziły znaczne ilości samochodów z terenu Unii Europejskiej, po czym sprzedały je na podstawie umów cywilnoprawnych. Podatników takich urzędy skarbowe mogą ustalić na podstawie wystawianych zaświadczeń o zwolnieniu z podatku od towarów i usług od sprowadzonego auta wydawanych na wniosek sprowadzającego (VAT-24).

Ryczałtowcy mogą spodziewać się kontroli
Podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy nie mają obowiązku składania żadnych deklaracji w tym zakresie, tylko obliczania i wpłacania należnego podatku w danym okresie rozliczeniowym (czyli miesięcznie lub kwartalnie). Prowadzą przy tym bardzo uproszczoną ewidencję przychodu, nie muszą prowadzić ewidencji zakupów a jedynie przechowywać rachunki. Zatem urzędy skarbowe dowiadują się o rozmiarach prowadzonej działalności dopiero po roku, kiedy to podatnicy składają zeznanie roczne o uzyskanych przychodach. Na tej podstawie fiskus uważa, iż podatnicy opodatkowani tym podatkiem nie wpłacają w trakcie roku podatku od uzyskanego przychodu, tylko regulują jego wysokość na koniec roku i dokonują jednej lub dwóch wpłat. Powoduje to zmniejszenie wpływów bieżących do budżetu państwa. Zdaniem organów podatkowych są to działania zamierzone podatników, którzy w ten sposób kredytują sobie bieżącą działalność gospodarczą. Zatem w tym roku urzędy skarbowe będą prowadziły kontrole podatkowe lub czynności sprawdzające w zakresie prawidłowych wpłat należnego ryczałtu w trakcie roku podatkowego.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: