eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Czynsz i prace adaptacyjne a koszty podatkowe

Czynsz i prace adaptacyjne a koszty podatkowe

2007-04-03 13:29

Wydatki ponoszone z tytułu opłaty czynszu nie są związane z wydatkami na prace adaptacyjne (ulepszenie najmowanych lokali) nie wpływają na wzrost wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, w związku z czym stanowią koszt uzyskania przychodu dzierżawcy prowadzącego działalność gospodarczą. Stanowisko takie zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wysokiem Mazowieckiem w postanowieniu nr US.PD-I/415-20/JT/06 z dnia 01.03.2007 r.

Przeczytaj także: Podróż służbowa: wypłacona delegacja w kosztach podatkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu poinformował, że wynajmuje na podstawie najmu lokale celem otwarcia sieci sklepów firmowych w różnych miastach Polski. Nie są one przeważne przystosowane do prowadzenia działalności handlowej, przez co podatnik zmuszony jest ponieść wydatki na prace adaptacyjne, które umożliwią dostosowanie wynajętych lokali do potrzeb działalności. Dodatkowo – w czasie adaptacji ponosi wydatki z tytułu opłaty czynszu od lokali. W związku z tym podatnik ma wątpliwości, czy płacony czynsz z tytułu najmu lokali w okresie adaptacyjnym będzie stanowić koszt uzyskania przychodu okresu bieżącego, czy też będzie zwiększać wartość inwestycji w obcym środku trwałym. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z zasadą wyrażoną w art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000r. Dz.U.Nr 14, poz.176 ze zm), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Pojęcie " wszelkie koszty", użyte w tym przepisie, jest pojęciem szerokim. Obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem, że pomiędzy tymi wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesione wydatki mają wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Z treści art.22a ust.2 pkt 1 ww. ustawy wynika, że do środków trwałych podatnika zalicza się również przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, niezależnie od przewidywanego okresu używania. Stanowią one koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Inwestycje w obcych środkach trwałych polegają m.in. na zakupie dóbr materialnych i usług obcych, przy wykorzystaniu których podatnik przystosowuje obcy środek trwały na własne potrzeby gospodarcze. Wyceny wartości początkowej takich środków trwałych należy dokonywać w oparciu o przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i na ich podstawie ustalać cenę nabycia, koszt wytworzenia i różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania danej inwestycji w obcym środku trwałym.

Na podstawie art. 22g ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkowa inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się na podstawie art. 22g ust.3-5 ww. ustawy. Przepisy te nie wymieniają jako ceny nabycia lub kosztu wytworzenia wydatków z tytułu opłaty czynszu i dlatego z uwagi na to, że przedmiotowe wydatki mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą wnioskodawcy mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychów. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: