eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Adwokaci - jak zaliczać uzyskane przychody?

Adwokaci - jak zaliczać uzyskane przychody?

2007-04-19 12:44

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę


Jednocześnie Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. z 2002 r., Nr 163, poz. 1348 ze zm.) reguluje szczegółowe zasady ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu (przepis § 1 pkt 3).

Z kolei w § 19 pkt 2 cytowanego rozporządzenia określono, iż koszty nieopłaconej pomocy prawnej ponoszone przez Skarb Państwa obejmują m. in. niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata (a nie zespołu czy spółki o których mowa w powołanych na wstępie przepisie).

Analiza przytoczonych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje zatem, iż ich zakres podmiotowy odnosi się do wykonującego zawód adwokata, bez względu na sposób wykonywania zawodu.

W przypadku świadczenia pomocy prawnej z urzędu nie istnieje bowiem jakikolwiek stosunek prawny, dotyczący świadczenia tych usług, którego stroną byłaby spółka w której adwokat wykonuje swój zawód. Stosunek ten nie wiąże również spółki z Sądem, zobowiązanym do zapłaty, ani z osobą, na rzecz której pomoc ta jest świadczona. Ponadto z faktu wyznaczenia w celu reprezentacji adwokata nie wynikają dla spółki jakiekolwiek obowiązki względem tych osób, w szczególności obowiązek świadczenia pomocy. Zatem spółka nie ma prawa domagać się z tego tytułu wynagrodzenia. Korzystanie przez wspólników spółki z jej infrastruktury wynika ze stosunków prawnych ukształtowanych na zasadzie dobrowolności pomiędzy wspólnikiem a spółką.

Z tego właśnie względu, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, zarzuty zażalenia nie zasługują na uwzględnienie.
Należy bowiem odróżnić skutki podatkowe wynikające z faktu uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście, w związku z podjętymi aktami władczymi o ustanowieniu z urzędu pełnomocnika, od faktu uzyskiwania przychodów z tytułu udziału w spółce osobowej, w związku z zawieranymi przez nią umowami, których przedmiotem jest świadczenie pomocy prawnej.

Podkreślić należy, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą wykonywały równocześnie określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy podatkowej.

Ustosunkowując się do powoływanego przez Pana postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 16 października 2006 (sygn. akt I SA/Łd 561/06), należy stwierdzić, iż został on wydany w indywidualnej sprawie i wiąże ten Sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia. Ponadto odnosi się on do kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie zaś do podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje przychody adwokatów z tytułu udziału w spółce jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), natomiast przychody adwokatów z tytułu świadczenia z urzędu, na zlecenie sądu, pomocy prawnej, należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w przytoczony już art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: