eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ważne zmiany w PIT-2: kwota wolna nawet u trzech pracodawców

Ważne zmiany w PIT-2: kwota wolna nawet u trzech pracodawców

2022-09-28 10:01

Ważne zmiany w PIT-2: kwota wolna nawet u trzech pracodawców

Ważne zmiany w PIT-2 od 2023 roku © Kange Studio - Fotolia.com

Od 2023 roku będzie można złożyć PIT-2 nawet w trzech miejscach. Dzięki tej zmianie podatnicy, którzy osiągają niższe przychody, będą mieli szansę co miesiąc skorzystać z pełnego odliczenia od podatku kwoty 300 zł. Obecnie podatnik może złożyć PIT-2 tylko w jednym miejscu i tylko z tytułu umowy o pracę. W wielu przypadkach przepada więc możliwość uzyskania pełnego odliczenia w trakcie roku.

Przeczytaj także: Zmiany w kwocie wolnej od podatku od 2023 r. Kto, jak i kiedy powinien złożyć nowy druk PIT-2, PIT-2A i PIT-3?

W 2021 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3089 zł, a więc dzięki odliczeniom na PIT-2 podatnik oszczędzał około 525 zł rocznie. Obecnie, przy kwocie wolnej wynoszącej 30 tys. zł, ta oszczędność to już 3600 zł w skali roku.

fot. Kange Studio - Fotolia.com

Ważne zmiany w PIT-2 od 2023 roku

Od 2023 roku będzie można złożyć PIT-2 nawet w trzech miejscach. Na formularzu PIT-2 będzie można również oznaczyć inne preferencje, np. takie jak: podwyższone koszty uzyskania przychodów, wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, korzystanie ze zwolnień podatkowych.


Kolejne zmiany od 2023 roku


Od 2023 roku formularz PIT-2 można będzie składać nawet do trzech miejsc, z których podatnik uzyskuje przychód na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Na czym polegają wprowadzane zmiany? Przykładowo: podatnik, który w tym roku otrzymuje wynagrodzenie minimalne, nie może skorzystać z pełnej kwoty odliczenia PIT-2, ponieważ należny podatek jest zbyt niski. Nawet jeśli uzyskuje przychód z innej umowy o pracę bądź na podstawie umów cywilnoprawnych, to i tak PIT-2 może złożyć tylko w jednym miejscu i tylko z tytułu umowy o pracę. W wielu przypadkach przepada więc możliwość uzyskania pełnego odliczenia w trakcie roku.

Od nowego roku podatnik ten będzie mógł jednak składać PIT-2 w maksymalnie trzech miejscach. Dzięki temu będzie miał szansę skorzystać z pełnego odliczenia. Całkowita kwota odliczenia to wciąż 300 zł – będzie ona podzielona równo na wszystkie miejsca, w których zostanie złożony PIT-2. W przypadku dwóch miejsc odliczenie wyniesie więc po 150 zł, a w przypadku trzech – po 100 zł.

Dodatkowe możliwości dzięki PIT-2


Na formularzu PIT-2 będzie można również oznaczyć inne preferencje, takie jak:
  • podwyższone koszty uzyskania przychodów;
  • wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
  • korzystanie ze zwolnień podatkowych;
  • rezygnacja z autorskich kosztów uzyskania przychodów;
  • niepobieranie zaliczek w roku podatkowym ze względu na uzyskanie dochodów nie przekraczających 30 tys. zł rocznie.

W Nowym wzorze PIT-2 będzie można również wycofać złożone wcześniej oświadczenia lub wnioski. Co ważne, będzie można go składać w dowolnym momencie od 2023 roku.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: