Ulga odsetkowa a wypłata środków
2007-05-13 13:14
Przeczytaj także: Ulga odsetkowa: wyciąg bankowy to za mało
Cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej, zawiera art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:
- nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
- remont domu lub lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
- spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione 1-3,
- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
W sytuacji, gdy dokonał Pan wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej w roku 2005 i wydatkował w całości na cele wskazane w cyt. art. 8 ust. 2 nie jest Pan obowiązany stosownie do dyspozycji art. 27 a ust. 13 pkt 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do zwrotu uprzednio dokonanych odliczeń.
Reasumując powyższe decydujące znaczenie w zachowaniu ulgi ma:
- cel na jaki zostały przeznaczone środki wycofane z kasy mieszkaniowej,
- zachowanie terminu wydatkowania kwoty wycofanych środków z kasy mieszkaniowej.
W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym ww. warunki zostały spełnione bowiem wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej jak i wydatkowanie poprzez przelanie zgodnie z zawartą umową na konto dewelopera miało miejsce w tym samym roku, tj. w 2005 r.
Zdaniem tut. organu rozwiązanie umowy w marcu 2006 r. z deweloperem, a następnie zakup mieszkania na wolnym rynku po otrzymaniu pieniędzy od dewelopera, nie powoduje utraty do ulgi, gdyż cel został zrealizowany. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Ulga podatkowa dla pracującego seniora? Nie każdy emeryt skorzysta [© Freepik] Ulga podatkowa dla pracującego seniora? Nie każdy emeryt skorzysta](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatki/Ulga-podatkowa-dla-pracujacego-seniora-Nie-kazdy-emeryt-skorzysta-265507-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Kiedy prezent ślubny trzeba zgłosić do skarbówki? Przepisy i limity
-
Kontrola podatkowa 5 lat wstecz. Podatnik wygrał sprawę o 84 tys. zł, bo urzędnicy nie dotrzymali terminów
-
Kontrola podatkowa. Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?
-
Funkcja dodawania załączników w KSeF miała być dla wszystkich. W praktyce skorzystają nieliczni