eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Księgowanie faktury z 2006 r. otrzymanej w 2007r.

Księgowanie faktury z 2006 r. otrzymanej w 2007r.

2007-06-16 14:16

Wobec braku przepisów przejściowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów, faktura wystawiona w 2006 r. księgowana na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zarówno w roku 2006 jak i 2007. Podatnik powinien faktury te ująć w PKPiR w miesiącu styczniu 2007 r. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim w postanowieniu z dnia 29.05.2007 r. nr U.S.I/3.415-17/2007.

Przeczytaj także: Korekta kosztów gdy uproszczone zaliczki na podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydobywania kamienia dolomitowego, produkcji mączki dolomitowej i usług transportowych opodatkowaną na zasadach ogólnych. Do końca 2006 r. koszty uzyskania przychodów takie jak: paliwo, usługi obce, energia, artykuły biurowe, części zamienne, środki czystości, zakupy na rzecz pracowników w ramach BHP, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu i inne wpisywał w koszty uzyskania przychodów pod datą faktycznego poniesienia kosztu. Przykładowo fakturę za paliwo wystawioną 28 listopada 2006 r., a zapłaconą 02 grudnia 2006 r. wpisywał w koszty pod datą 02 grudnia 2006 r. Z uwagi na zmianę przepisów od 2007 r. powyższe koszty winne być ujęte w księdze przychodów i rozchodów pod datą wystawienia faktury. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, w jaki sposób zaksięgować powyższe faktury, które wystawione zostały w roku 2006 lecz otrzymał on je w roku 2007? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przedsiębiorcy, którzy stale w każdym roku podatkowym prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego, mogą stosować zasady określone w art. 22 ust. 5-5c dla prowadzących księgi rachunkowe. Tak wynika z art. 22 ust. 6.

Stosownie do art. 22 ust. 6b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Z przepisów tych wynika, że przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów mają do wyboru dwie metody ewidencjonowania wydatków:
- na zasadach podobnych do prowadzących księgi rachunkowe lub
- w sposób uproszczony.

Pierwsza metoda polega na powiązaniu wydatków z uzyskiwanymi przychodami, którym te wydatki mają służyć. Druga - na ewidencjonowaniu kosztów w dacie ich poniesienia, bez konieczności przyporządkowywania ich do lat podatkowych, w których pojawił się związany z nimi przychód.

We wniosku oznajmił Pan, iż prowadził w 2006 r. podatkową księgę przychodów i rozchodów na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przyjmując na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujmował Pan z chwilą dokonania zapłaty, a zatem w świetle obowiązujących w 2006 r. przepisów faktury z grudnia 2006 r. winien zaksięgować w styczniu 2007 r.

Wobec braku przepisów przejściowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów, faktura wystawiona w 2006 r. księgowana na podstawie art. 22 ust. 4 w/w ustawy nie może być ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zarówno w roku 2006 jak i 2007.

Biorąc jednakże pod uwagę ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów wyrażoną w w/cyt. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy uwzględnieniu faktu realnej możliwości utraty ujęcia w kosztach uzyskania przychodów kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż winien Pan przedmiotowe faktury ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu styczniu 2007 r. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: