eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie zakupu telewizora w PIT za 2016 rok

Odliczenie zakupu telewizora w PIT za 2016 rok

2017-03-28 13:26

Odliczenie zakupu telewizora w PIT za 2016 rok

Telewizor można odliczyć w rocznym PIT © Degimages - Fotolia.com

Czy zakup telewizora tudzież innego urządzenia audio-wizualnego można odliczyć w zeznaniu rocznym i zmniejszyć należny fiskusowi podatek dochodowy? Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w jednej z ostatnich wydanych przez siebie interpretacji uznał że tak.

Przeczytaj także: Resort finansów wyjaśnia: ulga rehabilitacyjna w PIT za 2016 r.

Co wykazujemy w rocznym zeznaniu podatkowym?


Zeznanie podatkowe służy do rozliczenia się z fiskusem z dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. Wykazuje się w nim zatem przede wszystkich uzyskane przychody, koszty ich uzyskania (jeżeli są brane pod uwagę) oraz należny podatek dochodowy jak też ten, który już został wpłacony w trakcie roku. Oprócz powyższych formularze PIT-ów zawierają miejsce do wpisania odliczeń i ulg podatkowych. Ustawodawca dopuszcza bowiem ich uwzględnienie w rocznym PIT, dzięki czemu zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego będzie odpowiednio niższe.

Sztandarowymi odliczeniami, których nie wykazuje się na żadnych załącznikach, a bezpośrednio w zeznaniu podatkowym, są składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe (stanowiące odliczenie od przychodu bądź dochodu - w zależności od rodzaju składanego PIT-a) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, będące odliczeniem od podatku.

Większość ulg podatkowych jednakże w pierwszej kolejności wymienia się w stosownych załącznikach, a następnie przenosi (ich sumy) do zeznania podstawowego.
Odliczenie telewizora zostało dopuszczone właśnie w ramach jednej z takich ulg.
Rozróżniamy dwa rodzaje ulg podatkowych: te które pomniejszają podstawę opodatkowania (tzw. odliczenia od dochodu) i te, które pomniejszają bezpośrednio sam podatek (tzw. odliczenia od podatku). Pierwsze z wymienionych dają oszczędność na podatku w postaci iloczynu przysługującego odliczenia oraz stosowanej stawki podatku (czyli dla zdecydowanej większości naszego społeczeństwa pozwalają zmniejszyć podatek o 18% wartości zastosowanej ulgi). Drugie natomiast zmniejszają podatek w stosunku 1:1. Odliczana kwota oznacza tutaj realną oszczędność na podatku (obecnie jest to przede wszystkim ulga na dzieci).

fot. Degimages - Fotolia.com

Telewizor można odliczyć w rocznym PIT

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie zakupu telewizora przez osobę niepełnosprawną. Do takich wniosków doszedł dyrektor poznańskiej izby skarbowej.


Jak odliczyć telewizor w rocznym PIT?


Telewizora co do zasady nie da się uznać za koszt uzyskania przychodu (chyba że mowa jest o przedsiębiorcach zaś zakup taki służy działalności gospodarczej). Może on jednak stanowić odliczenie od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej (wykazywanej w załączniku PIT/O na pierwszej stronie).
Ulga rehabilitacyjna jest odliczeniem przysługującym osobom niepełnosprawnym jak i podatnikom mającym na utrzymaniu takie osoby. W jej ramach odliczyć można m.in. wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wyjątkiem jest tutaj tylko sprzęt gospodarstwa domowego, którego odliczyć nie można.

Zarówno sprzęt jak i urządzenia muszą tutaj spełniać wymóg ułatwienia niepełnosprawnemu wykonywania czynności utrudnionych ze względu na jego niepełnosprawność. Mają one zatem ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, których bez tego sprzętu lub urządzenia nie mogłaby samodzielnie wykonać, bądź których wykonanie wiązałoby się z dużym utrudnieniem.

Większości ulga rehabilitacyjna na zakup sprzętu kojarzy się głównie z zakupem wózków inwalidzkich, łóżek rehabilitacyjnych, kul czy balkoników do chodzenia, aparatów słuchowych - czyli urządzeń i sprzętu niezbędnych do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. Czy telewizor można zaliczyć do tego rodzaju urządzeń? Dyrektor poznańskiej izby skarbowej uznał, że przy odpowiedniej niepełnosprawności tak.

Otóż wnioskodawca był osobą niewidomą i zakupił telewizor posiadający opcję „Przewodnik głosowy dla osoby niewidomej” oraz funkcję „Audio deskrypcji”. Jest on dostosowany do obsługi przez osobę niewidomą - jego opcje są oznajmiane syntezatorem mowy. Funkcja Auto deskrypcji informuje natomiast osobę niewidomą o tym (gdy program posiada dodatkową ścieżkę dźwiękową), co się dzieje na ekranie, np. gdy aktor wykonuje jakiś gest nie mówiąc przy tym żadnego dialogu, co uświadamia osobę niewidomą o rozgrywającej się scenie.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 27.02.2017 r. nr 3063.ILPB1-2.4511.75.2017.2.NK uznał, że zakupiony telewizor dla wnioskodawcy ewidentnie stanowi indywidualne narzędzie techniczne o charakterze szczególnym konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, ułatwiające jej wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności.

Bezsprzecznie telewizor służyć może osobie niepełnosprawnej do poprawy jakości życia i integracji społecznej, stanowi narzędzie rehabilitacji na płaszczyźnie zarówno psychologicznej, jak i edukacyjnej i społecznej, likwiduje bowiem bariery techniczne w komunikacji i dostępie do informacji, służy wyrabianiu zaradności osobistej i pobudzaniu aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: