eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Ewidencja wycieczki sfinansowanej pracownikowi

Ewidencja wycieczki sfinansowanej pracownikowi

2007-10-09 11:52

Rozpatrzmy następujący przykład: Pracownikowi w nagrodę za dobre wyniki w sprzedaży została sfinansowana wycieczka. Jak należy takie zdarzenie - czyli fakturę obciążającą za imprezę turystyczną oraz wszystkie koszty związane z opodatkowaniem i składkami ZUS pracownika - zaewidencjonować na kontach księgowych?

Przeczytaj także: Kapitał zakładowy: podwyższenie a księgi rachunkowe

Zakup wycieczki dla pracownika w ramach nagrody za dobre wyniki pracy będzie kosztem uzyskania przychodu dla firmy, a jej wartość będzie stanowić przychód pracownika. Firma kupuje bowiem usługę turystyczną i jest to jak najbardziej element kosztów związanych z prowadzoną działalnością i osiąganymi przychodami ze sprzedaży. W ewidencji księgowej w kosztach rodzajowych fakturę jako zakup takiej usługi należy zaewidencjonować:
  • Wn konto „Usługi obce”
  • Ma konto „Rozliczenie zakupu”

Dla pracownika będzie to z kolei przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do przychodów takich zalicza się również nieodpłatne świadczenia, jakimi w tym przypadku jest wycieczka.

Od takiego rodzaju przychodu pracownik musi zapłacić podatek. Ale to na płatniku - pracodawcy, ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Opodatkowania dokonuje się tutaj według aktualnej skali podatkowej, a przychód z tego tytułu należy wykazać w informacji PIT-11, będącej podstawą rocznego rozliczenia. Poza tym pracodawca jest także zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wartość wycieczki należy doliczyć w miesiącu przekazania jej jako nagrody pracownikowi do podstawy opodatkowania, a obliczony podatek i składki ZUS potrącić z wynagrodzenia podstawowego razem z innymi obciążeniami.

Obliczony podatek i składki z tytułu nagrody w księgach należy ująć w następujący sposób:
  • Wn konto „Rozrachunki z pracownikami”
  • Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne”

Pamiętać należy, że jedynie świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych po spełnieniu odpowiednich warunków są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wyłączone z podstawy naliczenia składek ZUS, jednak nie dotyczy to jakichkolwiek nagród, w tym wycieczki dla pracownika.

Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 35, poz. 219, § 2 pkt 19 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998r. - Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 243, poz. 2434.

„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: