eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Diety za dowóz na budowę a koszty podatkowe

Diety za dowóz na budowę a koszty podatkowe

2007-11-22 09:56

Diety wypłacane pracownikom z tytułu dowozu na miejsce budowy środkiem transportu należącym do podatnika stanowią koszty uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14.11.2007 r. nr ILPB1/415-61/07-4/GM.

Przeczytaj także: Dowóz do pracy a przychód pracownika

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik w zapytaniu wyjaśnił, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się wykonywaniem prac budowlanych na terenie całego kraju. W związku z tym dowozi własnym transportem (autobusem) swoich pracowników na miejsce budowy. W umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazana jest siedziba firmy. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy w takiej sytuacji wypłacane pracownikom diety stanowią koszty uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 52 ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu nie uznaje się wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nim współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacone pracownikom do wysokości określonej w odrębnych przepisach, nie zostały wymienione w art. 23 ustawy.

Wobec powyższego należy uznać, że o ile odrębne przepisy wydane przez właściwego ministra określają obowiązek wypłacania diet i innych należności za czas podróży służbowej, to wypłacone ww. należności stanowią koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: