eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wpłacone wadium a faktura zaliczkowa

Wpłacone wadium a faktura zaliczkowa

2007-12-28 11:10

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT od wadium uiszczonego na poczet przetargu


Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż zgodnie z regulaminem przetargowym sprzedaży nieruchomości warunkiem uczestnictwa w przetargu organizowanym przez Syndyka Spółki było jest dokonanie przez uczestników wpłaty wadium.

Otrzymanie wadium stanowi zatem warunek dopuszczający do przystąpienia do przetargu i nie jest żadną z czynności opodatkowanych wymienionych w ustawie o VAT. W szczególności nie można uznać tych czynności za odpłatną dostawę towaru, gdyż na gruncie tej ustawy pieniądz nie jest towarem (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Nie jest to również odpłatne świadczenie usług, gdyż sama wpłata wadium nie powoduje obowiązku świadczenia wzajemnego. Wniesienie wadium nie gwarantuje przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pomimo, że może zostać zaliczone na poczet wartości dostawy lub usługi, to w momencie jego wnoszenia pomiędzy właścicielem ogłaszającym przetarg bądź prowadzącym rokowania, a przystępującym do nich nie dochodzi jeszcze do porozumienia w zakresie dokonania dostawy towarów bądź wykonania usługi (również w przyszłości). Istotą wadium jest zabezpieczenie właściwego przebiegu przetargu i wykonania umowy przez zwycięzcę przetargu.

Ponadto we wniosku wskazano, że wadium jest zaliczane na poczet ceny zakupu nieruchomości w momencie rozstrzygnięcia przetargu, tj. gdy jednoznacznie znany jest nabywca, zatwierdzony następnie przez Radę Wierzycieli Spółki. Wadium staje się zatem częściową należnością z chwilą pozytywnego zakończenia procedury przetargowej tj. podjęcia przez Radę Wierzycieli uchwały wyrażającej zgodę na sprzedaż nieruchomości zwycięzcy przetargu. W tej sytuacji wadium zostaje zaliczone na poczet należności jako zaliczka i podlega regułom ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, po stronie sprzedawcy (Spółki) powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług, w części obejmującej otrzymaną należność, na zasadach określonych w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.

Wadium należy tu bowiem uznać jako cześć należności (zaliczkę) otrzymaną przed wydaniem towaru przez Spółkę (tj. przed zbyciem nieruchomości).

Zasady wystawiania faktur dokumentujących transakcje, gdzie występują płatności w formie zaliczek regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W myśl przepisu § 14 ust. 1 rozporządzenia w przypadku jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę).(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: