eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jaka stawka VAT gdy sprzedaż gruntu i budynku?

Jaka stawka VAT gdy sprzedaż gruntu i budynku?

2008-02-22 13:47

Przeczytaj także: Dzielisz grunt na sprzedaż i go reklamujesz? Zapłacisz podatek VAT


Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 43 ust. 6 przewiduje jednak wyłączenia ze zwolnień, o których wyżej mowa. Zgodnie z tym przepisem zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły 30 proc. wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy zaznaczyć, że powyższy przepis ma zastosowanie tylko wówczas, gdy wszystkie warunki w nim zawarte zostaną spełnione jednocześnie.

W analizowanym zdarzeniu, warunkiem zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług jest właściwe zaklasyfikowanie budynku zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych. Organy podatkowe nie mają jednak umocowania prawnego do dokonywania takiej klasyfikacji - powyższe należy do obowiązków podatnika, który w przypadku wątpliwości co do prawidłowości dokonanej klasyfikacji może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowy budynek został sklasyfikowany w dziale 12 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie 1211 budynki hoteli (klasa obejmuje: - Hotele, motele, gospody, pensjonaty i podobne budynki oferujące zakwaterowanie, z restauracjami lub bez - Samodzielne restauracje i bary Kasa nie obejmuje: - Restauracji w budynkach mieszkalnych -1122 - Schronisk młodzieżowych, schronisk górskich, domków kempingowych, domów wypoczynkowych /1212/ - Restauracji w centrach handlowych /1230/) oraz w klasie 1220 budynki biurowe (klasa obejmuje: - Budynki wykorzystywane jako miejsce pracy dla działalności biura, sekretariatu lub innych o charakterze administracyjnym, np.: budynki banków, urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, ministerstw, itp. lokali administracyjnych; - Budynki centrów konferencyjnych i kongresów, sądów i parlamentów Klasa nie obejmuje: - Biur w budynkach przeznaczonych głównie do innych celów) i klasyfikacja ta nie uległa dotychczas zmianie.

Odnosząc się ściśle do opisanego przez Podatnika zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, w tym także do dokonanej przez niego klasyfikacji budynku, należy stwierdzić, że w/w obiekt spełnia definicję towaru używanego, a tym samym jego dostawa podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jednakże, w opinii tutejszego organu podatkowego, przedstawiona klasyfikacja budzi duże wątpliwości. Należy bowiem zauważyć, że przedmiotowy budynek na mocy decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego X w 2007r. zmienił swoje przeznaczenie z budynku użytkowego na obiekt budownictwa mieszkaniowego (budynek mieszkalny wielorodzinny), a co za tym idzie zmianie powinien ulec także symbol PKOB właściwy dla tego budynku (nie ma tutaj znaczenia fakt, że budynek nie został dotychczas w żaden sposób przebudowany czy też zmodernizowany)

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: