eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jaka stawka VAT gdy sprzedaż gruntu i budynku?

Jaka stawka VAT gdy sprzedaż gruntu i budynku?

2008-02-22 13:47

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu z budynkiem stale z nim związanym jest opodatkowana wg takiej samej stawki jak budynek. Sprzedaż budynku natomiast, gdy spełnia on definicję towaru używanego, korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Jeżeli jednak sprzedawany jest lokal mieszkalny, który będzie miał być po raz pierwszy zasiedlony, stawka podatku wynosi 7 proc. Dodatkowo to na podatniku spoczywa obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania nieruchomości. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 13.02.2008 r. nr IP-PP2-443-594/07-2/BM.

Przeczytaj także: Dzielisz grunt na sprzedaż i go reklamujesz? Zapłacisz podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że wnioskodawca w 2002 r. nabył od osoby fizycznej budynek o przeznaczeniu biurowo-hotelowym oraz prawo do dzierżawy wieczystej gruntu, na którym budynek ten się znajduje. Ponieważ zakup był dokonywany od osoby fizycznej, nie był przy tej transakcji naliczony podatek VAT. Budynek ten został wybudowany w 1979 r. Został on sklasyfikowany w klasie 1211 i 1220. Podatnik wskazał również, że do chwili obecnej poniósł nakłady finansowe na remonty obiektu w wysokości poniżej 2 proc. ceny jego zakupu. Decyzją wydaną w 2007 r. prezydent miasta zmienił przeznaczenie tego budynku z biurowo-hotelowego na budynek mieszkalny wielorodzinny z funkcją usługową w parterze. Od tamtego czasu obiekt nie został jednak w żaden sposób przebudowany ani zmodernizowany. Obecnie podatnik zamierza sprzedać tą nieruchomość. W związku z tym zadano pytanie, jaką stawką podatku VAT powinna zostać opodatkowana sprzedaż budynku wraz prawem wieczystego użytkowania gruntu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Stosownie do zapisu zawartego w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady dla dostawy budynków o charakterze użytkowym przewidziana jest podstawowa stawka podatku w wysokości 22%, określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie jednak z art. 43 ust. 1 pkt 2 zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Art. 43 ust. 2 pkt 1 stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: