eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zobowiązania, nadpłaty i zaległości podatkowe

Zobowiązania, nadpłaty i zaległości podatkowe

2008-07-31 11:59

Przeczytaj także: Odsetki podatkowe a nadpłata podatku: oprocentowanie


Pytanie 5
Właściwy w sprawie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r. organ podatkowy wszczął czynności sprawdzające. We wskazanym roku podatkowym uzyskiwałem przychody jedynie ze stosunku pracy. Czy jestem zobowiązany dostarczyć dokumenty potwierdzające uzyskanie takiego przychodu?

Odpowiedź 5
Płatnicy są zobowiązani przechowywać dokumenty związane z poborem podatku do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania i to ten podmiot jest zobowiązany udostępnić stosowne dokumenty. Natomiast w razie likwidacji lub rozwiązania podmiotu-płatnika dokumenty tego rodzaju znajdują się w miejscu przez niego wyznaczonym (art. 32 §1, art. 32 §2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Pytanie 6
W zeznaniu podatkowym za 2006 r. urząd skarbowy dokonał poprawek błędów matematycznych, w wyniku których otrzymałem zwrot nadpłaty w wysokości wyższej niż deklarowana. W 2008 r., gdy sprawdzano prawidłowość deklarowanych podatków zauważono błąd, którego sprawcą był urząd. Kto odpowiada za wadliwie wykazane zobowiązanie podatkowe?

Odpowiedź 6
Za błąd tego rodzaju odpowiada organ podatkowy. Nie uważa się bowiem za zaległość podatkową nadpłaty zwróconej w wysokości wyższej niż należna, jeżeli jej zwrot został dokonany w trybie korekty — z urzędu — złożonej deklaracji. Oznacza to jednak, iż podatnik jest zobowiązany zapłacić podatek w prawidłowej wysokości, nie będzie jednak obowiązany do zapłaty odsetek za zwłokę (art. 52 §2, art. 274 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Pytanie 7
W 2008 r. złożyłem korektę zeznania podatkowego za 2006 r. Wykazałem w niej nadpłatę w podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie 4 000 zł, ponieważ zawyżyłem kwotę dochodu (wykazany przeze mnie dochód nie podlegał opodatkowaniu). Po miesiącu organ podatkowy zwrócił mi wykazaną kwotę bez odsetek. Czy prawidłowo postąpił?

Odpowiedź 7
Mimo iż zobowiązanie podatkowe płatne było do dnia 30 kwietnia 2007 r., to nadpłata może powstać w różnych terminach w zależności od okoliczności. W przypadku złożenia przez podatnika wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem nadpłata podlega zwrotowi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Po tym czasie nadpłata podlega dopiero oprocentowaniu (art. 77 §1 pkt 6, 78 §3 ustawy Ordynacja podatkowa).

fot. mat. prasowe




Więcej pytań, odpowiedzi, zadań i testów z rachunkowości podatkowej znajdziesz w książce "Rachunkowość podatkowa. Zadania. Pytania. Testy" K. Winiarskiej i K. Startek (Wydawnictwo C.H. Beck, 2008). Książkę znajdziesz w księgarni internetowej www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki zwrot "rachunkowość podatkowa".

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: