eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Jak rozliczyć nakłady na obce środki trwałe?

Jak rozliczyć nakłady na obce środki trwałe?

2008-08-05 13:02

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka cywilna planuje wynająć od osoby fizycznej budynek, plac parkingowy wokół budynku i dostosować je do potrzeb prowadzenia magazynu. Czy umowa najmu powinna określać, ile wyniosą nakłady na modernizację? Jak należy księgować i rozliczać faktury kosztowe (np. materiałów budowlanych, zainstalowanych urządzeń)? Czy poniesione koszty należy rozliczać w całym czasie obowiązywania umowy, czy w momencie dokonania zakupu (faktura VAT) można odliczyć VAT?

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Odpowiedź: Nie, umowa najmu nie musi określać zasad i kwoty ponoszenia wydatków na dostosowanie budynku czy placu parkingowego na potrzeby działalności firmy. Czasami jest przecież niemożliwe określenie z góry ponoszonych nakładów.

Proszę pamiętać, że wszystkie nakłady na dostosowanie wynajmowanych obiektów na potrzeby firmy, dokonane przed rozpoczęciem ich użytkowania będą tworzyły nakłady na ulepszenie w obcym środku trwałym, które (zgodnie z art. 22j ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: updof) powinny być - w przypadku inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach - amortyzowane przez okres nie krótszy niż 10 lat.

Oznacza to, że należy ujmować faktury kosztowe jako wartości składające się na środek trwały. Po zakończeniu nakładów natomiast powinno się przyjąć środek trwały do ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację od następnego miesiąca.

Jeśli firma prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu VAT, to w chwili otrzymania faktury za ponoszone nakłady na ulepszenia w obcym środku trwałym nie ma ograniczeń w prawie odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Podstawa prawna:
  • art. 22j ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: