eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakupy przed rejestracją VAT a odliczenie podatku

Zakupy przed rejestracją VAT a odliczenie podatku

2008-08-13 08:27

Przeczytaj także: Wsteczna rejestracja i odliczenie VAT są dopuszczalne


Ze złożonego wniosku wynika, że przed dniem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT Wnioskodawca otrzymał faktury za zakupy towarów handlowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy między innymi zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu.Z zasady neutralności podatku VAT wynikającej z art. 2 Pierwszej Dyrektywy Rady z dnia 11 kwietnia 1967r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/277/EEC) oraz z konstrukcji Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) należy wynosić, iż brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności.Jednakże należy zauważyć, że powołane wyżej Dyrektywy Pierwsza i Szósta zostały uchylone Dyrektywą Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007r. W nowej Dyrektywie 2006/112/WE powtórzono zasadę neutralności podatku VAT, o której mowa powyżej.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że na zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jako data rozpoczęcia działalności gospodarczej widnieje dzień 1 października 2007r. Natomiast zgłoszenie rejestracyjne jako podatnik VAT czynny Wnioskodawca złożył do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego w dniu 4 października 2007r. Przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego w okresie pomiędzy 6 września 2007r. a dniem 2 października 2007r. Wnioskodawca dokonywał zakupów towarów i usług związanych z adaptacją lokalu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te udokumentowane zostały fakturami VAT.Z powyższego wynika, że od dnia 4 października 2007r. Wnioskodawca nabył status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Treść cytowanego wcześniej art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Zatem status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, tzn. zgłoszenie rejestracyjne powinno być przez podatnika dokonane przed terminem do złożenia deklaracji rozliczeniowej za okres obejmujący otrzymanie przedmiotowych faktur. Wnioskodawca wskazał, iż pierwszym okresem rozliczeniowym za jaki została złożona deklaracja VAT-7 jest miesiąc październik 2007r.Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Reasumując Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z adaptacją lokalu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, dokonanych w okresie pomiędzy 6 września 2007r. a 2 października 2007r. oraz ma prawo rozliczyć ww. zakupy w deklaracji podatkowej za miesiąc październik 2007r. pod warunkiem, iż stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym chyba, że zachodzi przypadek, o którym mowa w art. 88 ust.3 pkt 1 ustawy o VAT.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: