eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Impreza i szkolenie dla pracowników a koszty firmy

Impreza i szkolenie dla pracowników a koszty firmy

2008-10-27 07:55

Wydatki związane z organizacją spotkań integracyjno-szkoleniowych, sfinansowanych ze środków obrotowych spółki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania oraz zachowania zasady racjonalności dla osiągnięcia przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17.10.2008 r. nr IPPB3/423-1218/08-4/MW.

Przeczytaj także: Zorganizowanie zawodów sportowych w podatku dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej akcesoriów komputerowych, jest czynnym podatnikiem VAT. Organizuje imprezy integracyjno-szkoleniowe dla swoich pracowników, w skład których wchodzą usługi gastronomiczne i bowling (kręgle) na dwa sposoby:
1) organizację imprezy w całości zleca wyspecjalizowanemu podmiotowi, który jako przedmiot usługi wskazał organizację imprezy i całość opodatkowuje 22% stawką podatku VAT
2) szkolenie dla pracowników przeprowadza spółka, natomiast od podmiotu trzeciego zakupuje ona bowling (7% VAT) i usługę gastronomiczną (22% VAT).
Celem tych imprez jest podnoszenie kwalifikacji pracowników i tworzenie więzi pomiędzy nimi, co przyczynia się do lepszej motywacji pracowników do pracy, a w efekcie wpływa na zwiększenie przychodów spółki. Wydatki te nie służą zaspokajaniu osobistych potrzeb pracowników. Zadano pytanie, czy może ona zaliczyć powyższe wydatki do kosztów podatkowych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych), lecz w każdej sytuacji trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, gdy wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych czy motywacyjnych mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak impreza integracyjna nie służy takiemu celowi, a spotkania pracowników mają charakter typowo rozrywkowy i konsumpcyjny, to w takim przypadku nie można uznać, iż poniesione wydatki mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

Jak podkreśla Spółka, spotkania takie mają na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników, tworzenie wzajemnych więzi pomiędzy pracownikami, co przyczynia się do lepszej motywacji pracowników do pracy i w efekcie co ma wpływ na zwiększenie przychodów Spółki. Wydatki te nie służą zaspokajaniu osobistych potrzeb pracowników.

Wnioskodawca zaznaczył również, że szkolenie dla pracowników przeprowadza Spółka (w takim przypadku Spółka odrębnie kupuje usługę gastronomiczną, kręgle) albo też impreza jest całościowo organizowana przez podmiot trzeci.

Należy przy tym zauważyć, że stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Stąd, aby wydatki na organizację spotkań integracyjno-szkoleniowych, których uczestnikami są pracownicy Spółki, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, muszą zostać sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, a nie z funduszu socjalnego. Dodać również należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W związku z powyższym, wydatki związane z organizacją spotkań integracyjno-szkoleniowych, sfinansowanych ze środków obrotowych Spółki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz stosownie do powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy, racjonalności dla osiągnięcia przychodów.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: