eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zmiany w CIT na 2009 r.

Zmiany w CIT na 2009 r.

2008-11-26 13:07

Przeczytaj także: Od 1 stycznia 10% podatek minimalny. Co to jest, kogo dotyczy i jak go obliczyć?


Środki trwałe oddane nieodpłatnie do używania
Wartość odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych (w tym nieruchomości) oraz wartości niematerialnych i prawnych, oddanych do nieodpłatnego używania nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania (art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c updop).

Koszty związane z czynnościami nielegalnymi
Zgodnie z nowelizacją wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów będą podlegać wydatki oraz wartości rzeczy, usług lub praw, wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 16 ust. 1 pkt 66 updop). Dotychczas literalne odniesienie do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, dotyczyło wyłącznie przychodów.

Odsetki od niewłaściwie zakwalifikowanego składnika majątku
Zgodnie z nowym art. 16e ust. 1 pkt 4 updop podatnik, co prawda, będzie musiał wpłacić w terminie do 20. dnia tego miesiąca do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w zeznaniu podatkowym jednak odsetki będą naliczane według stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Jeśli przewidywany okres używania danego składnika majątkowego będzie krótszy niż jeden rok, to całość wydatków poniesionych na jego nabycie lub wytworzenie będzie można zaliczyć do bieżących kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak ostatecznie okres używania danego składnika majątkowego, którego wartość nabycia lub wytworzenia została zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu okaże się dłuższy niż rok, to w następnym miesiącu będzie należało ujawnić dany składnik majątku w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartością nieujawnionego środka trwałego będzie różnica między ceną nabycia lub wytworzenia, a sumą odpisów amortyzacyjnych za dany okres jego używania. Zapłacone odsetki w wysokości 14,5% za okres jednego roku używania tego składnika majątkowego podatnik wykaże w zeznaniu rocznym.

Zwolnienie od podatku odsetek lub dyskonta od obligacji Skarbu Państwa
Zwolnione z opodatkowania będą odsetki (dyskonto) od emitowanych przez Skarb Państwa obligacji oferowanych na rynkach zagranicznych oraz dochody z odpłatnego zbycia tych obligacji uzyskiwane przez podmioty zagraniczne (art. 17 ust. 1 pkt 50 updop).

Dochody izb gospodarczych
Dochody izb gospodarczych będą zwolnione od podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. W art. 17 ust. 1 pkt 39 updop otrzyma następujące brzmienie: [wolne od podatku są:] dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Łukasz Owczarczyk / Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: