eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podnoszenie kwalifikacji a koszty podatkowe

Podnoszenie kwalifikacji a koszty podatkowe

2009-01-27 07:25

Podatniczka może zaliczyć wydatki na pokrycie kosztów studiowania do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Może także zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na finansowanie studiów wyższych pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Nie będą natomiast stanowiły kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na sfinansowanie studiów wyższych osobie zatrudnionej na umowę zlecenie. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.10.2009 r. nr IPPB1/415-1163/08-5/EC.

Przeczytaj także: Kształcenie pracowników a koszty firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwo ubezpieczenia – kredyty. W celu podwyższenia swoich kwalifikacji rozpoczęła studia na kierunku ubezpieczenia. Zatrudnia ona także dwie osoby na umowę zlecenie, które także rozpoczynają studia na powyższym kierunku. W związku z powyższym zadała pytanie, czy czesne za własne studia stanowi koszty uzyskania przychodów jej działalności? Czy w przypadku sfinansowania nauki swoim pracownikom także może wydatki z tym związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W art. 23 ww. ustawy określony jest katalog wydatków, które nie należą do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów nie są bowiem wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Zatem, aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być faktycznie poniesiony i spełnione winny być łącznie dwie przesłanki:

* wydatek służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz

* nie może to być wydatek wymieniony w zamkniętym katalogu, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni rozpoczyna studia na kierunku „Bankowość – Ubezpieczenia”, w związku z tym poniesie wydatki związane z podjęciem studiów, a w szczególności: opłaty za czesne, koszty dojazdu i zakupu literatury.

Wydatki na opłatę studiów nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Do stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię na opłacenie studiów w szkole wyższej na kierunku „Bankowość – Ubezpieczenia”, a w szczególności opłaty z tytułu czesnego, koszty dojazdu, pomoce naukowe, w tym książki, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Podjęte studia w zakresie „Bankowość – Ubezpieczenia” związane są – jak wynika z przedmiotowego wniosku – z przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nabywa wiedzę, która przyczyni się do podniesienia kwalifikacji zawodowych i pozwoli w późniejszym okresie na rozwój firmy, a tym samym będzie miało wpływ na zwiększenie uzyskiwanych przez Wnioskodawczynię przychodów w przyszłości.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: