eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku 2008: ubezpieczenie zdrowotne

Odliczenia od podatku 2008: ubezpieczenie zdrowotne

2009-01-28 13:58

Podatnicy obliczony podatek w pierwszej kolejności pomniejszają o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w danym roku podatkowym. Należy jednak pamiętać, iż odliczeniu nie podlega cała zapłacona składka.

Przeczytaj także: Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w PIT za 2020 r.

Jak wskazuje art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy obliczony wg skali podatkowej lub stawki liniowej w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika oraz pobranej przez płatnika.

Powyższe nie ma jednak zastosowania do składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odliczamy nie więcej niż 7,75% podstawy wymiaru składki

Przypomnijmy, iż w roku 2008 podatnicy i płatnicy byli zobowiązani opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy jej wymiaru. Natomiast zgodnie z przepisami ustaw podatkowych podatek można pomniejszyć jedynie o 7,75% podstawy wymiaru zapłaconych (zarówno bezpośrednio przez podatnika jak i za pośrednictwem płatnika) składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak zatem wynika z powyższego, od podatku nie odlicza się całej zapłaconej składki.

Potrzebne dokumenty

Wysokość wydatków poniesionych na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego odlicza się od podatku na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Będą one dwojakiego rodzaju. W przypadku, gdy składki takie odprowadzał bezpośrednio podatnik (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej), dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie są dowody wpłaty składki. Z kolei w sytuacji, gdy składki takie były odprowadzane za pośrednictwem płatnika (np. w przypadku umowy o pracę czy umowy zlecenia), odliczenia dokonuje się na podstawie sporządzonej i otrzymanej od płatnika informacji PIT-11 tudzież PIT-40A/11A.

Dodajmy w tym miejscu, iż płatnik podaje w powyższych deklaracjach składki w takiej wysokości, która podlega odliczeniu od podatku (a zatem w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki, a co za tym idzie - podatnik nie musi dokonywać dodatkowych obliczeń).

Inaczej jest w przypadku podatników, którzy sami odprowadzali składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oni bowiem muszą dokonać stosownych obliczeń w celu prawidłowego ustalenia wysokości składki, która podlega odliczeniu (odprowadzali bowiem składkę w wysokości 9% podstawy jej wymiaru a od podatku mogą odliczyć jedynie 7,75% podstawy jej wymiaru). Dodatkowo sytuację komplikuje tutaj zmienność podstawy obliczenia tej składki (która zmienia się co 3 miesiące). Dla przykładu podajmy, iż przedsiębiorca, który terminowo opłacał przez cały 2008 rok składki na ubezpieczenie zdrowotne (czyli za miesiące 12/2007 – 11/2008) od minimalnej podstawy wymiaru tych składek, może odliczyć od podatku za 2008 rok kwotę w wysokości 2 127,06 zł.

Odliczeniu podlegają zarówno składki obowiązkowe jak i dobrowolne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: