eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż gruntu przez komornika a podatek VAT

Sprzedaż gruntu przez komornika a podatek VAT

2009-03-31 05:17

Sprzedaż gruntu firmy poprzez licytację w trybie egzekucji sądowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 13.03.2009 r. nr IPPP1-443-33/09-2/PR.

Przeczytaj także: Sprzedaż żwirowni zwolniona z podatku VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że organ egzekucji dokonał w trybie egzekucji sądowej sprzedaży gruntu należącego do spółki z o.o. Grunt ten nie ma aktualnie planu zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej stanowił on tereny rolne z zabudową siedliskową, a według studium nieruchomość zlokalizowana jest w obszarze zabudowy mieszkaniowo – usługowej. Z kolei faktyczny sposób użytkowania tego gruntu to nieużytki rolne. Natomiast zgodnie ze studium i przeprowadzonymi pracami planistycznymi dotyczącymi terenów przyległych poprzecznie przez teren przebiegała będzie Trasa O. G. oraz poboczne drogi serwisowe. Ponadto zgodnie z aktami egzekucyjnymi dłużnik nie jest czynnym podatnikiem VAT. W związku z powyższym zadano pytanie, czy sprzedaż tej nieruchomości w trybie egzekucji sądowej będzie opodatkowana podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, komornik sądowy wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, jest płatnikiem podatku od towarów i usług od dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, iż komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika. Prowadzona przez niego sprzedaż nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem. W myśl tych przepisów przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 2 ust. 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: