eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

2009-06-09 11:11

Sprzedaż składników majątku firmy należy opodatkować jako przychody uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Często jednak podatnicy wykorzystują swój majątek prywatny dla celów działalności gospodarczej. Czy ich sprzedaż także należy w ten sposób opodatkować?

Przeczytaj także: Użyczony samochód w firmie a podatek dochodowy

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik kupił w 2004 r. samochód osobowy na cele prywatne. Prowadzi także działalność gospodarczą (rozlicza się na zasadach ogólnych – prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów) i co jakiś czas wykorzystuje ten samochód na cele służbowe. Wydatki na powyższe rozlicza za pomocą kilometrówki. Samochód ten nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jego firmy czy też ewidencji wyposażenia. W 2009 r. postanowił samochód sprzedać. Czy sprzedaż ta będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? Jakie pociągnie ona za sobą skutki podatkowe?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera wiele źródeł przychodów. Wśród nich wymienione są m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza i odpłatne zbycie rzeczy ruchomych o ile nie następuje ono w wykonywaniu działalności gospodarczej (odpowiednio art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

Działalność gospodarcza

Przychody z działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 updof. Przepis ten w ust. 2 pkt 1 wskazuje, iż przychodem z działalności gospodarczej są także przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 (których jednostkowa wartość początkowa nie przekracza 3 500 zł), z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

W przedstawionym przykładzie wskazano, iż przedsiębiorca zakupił przedmiotowy samochód na cele prywatne. Nie został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a wydatki na jego nabycie nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W zestawieniu tej sytuacji z przedstawionymi przepisami należy zatem uznać, iż sprzedaż tego samochodu nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie rzeczy ruchomych poza prowadzoną działalnością gospodarczą

Jak wskazano wyżej, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje opodatkować odpłatne zbycie rzeczy ruchomych, które nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 8 lit. d) udstawy). Opodatkowane ono będzie jednak jedynie w sytuacji, gdy zbycie to zostanie dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

W naszej sytuacji podatni zakupił samochód w 2004 r. Sprzedał go natomiast w roku 2009. Tym samym powyższy przepis nie będzie miał tutaj zastosowania.

Reasumując sprzedaż powyższego samochodu nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym ani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez naszego przedsiębiorcę ani też w ramach sprzedaży rzeczy ruchomych poza prowadzoną firmą.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: