eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż prywatnego samochodu osobowego z podatkiem od firmy?

Sprzedaż prywatnego samochodu osobowego z podatkiem od firmy?

2016-08-01 13:32

Sprzedaż prywatnego samochodu osobowego z podatkiem od firmy?

Sprzedaż prywatnego samochodu osobowego z podatkiem od firmy? © Syda Productions - Fotolia.com

Ustawodawca dopuszcza wykorzystywanie w działalności gospodarczej samochodów osobowych stanowiących majątek prywatny przedsiębiorcy. Wydatki związane z takim użytkiem mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, choć nie w dowolnej wysokości i przy zaprowadzeniu dodatkowej dokumentacji. Niestety późniejsza sprzedaż takiego prywatnego auta może skutkować naliczeniem podatku.

Przeczytaj także: Sprzedaż środka trwałego wycofanego z firmy w podatku PIT

Przypomnijmy, wydatki na prywatne auto przedsiębiorcy wykorzystywane w celach służbowych stanowią koszty uzyskania przychodu do limitu tzw. kilometrówki, o ile dla pojazdu takiego zostanie zaprowadzona ewidencja jego przebiegu oraz podatnik będzie sporządzał zestawienie tych wydatków, które mają znaleźć się w kosztach.

W dalszym ciągu w takim przypadku samochód pozostaje w majątku prywatnym a nie firmowym. Stąd słusznym wydawałoby się stanowisko, że ewentualny przychód z jego sprzedaży również należy rozpatrywać poza firmą. Organy podatkowe mogą tutaj jednak mieć inne zdanie.

Nie środek trwały a składnik majątku spełniający jego definicję


Z początkiem 2015 r. ustawodawca dokonał modyfikacji art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego obecnym brzmieniem przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących m.in.
  • środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 (czyli których nie trzeba zaliczać do środków trwałych i amortyzować z uwagi na to, że ich wartość początkowanie przekracza 3 500 zł), z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1.500 zł,
  • składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Sprzedaż prywatnego samochodu osobowego z podatkiem od firmy?

Jedne organy podatkowe uważają, że sprzedaż takiego prywatnego majątku jest poza firmą, inne zaś twierdzą, że są to środki trwałe i ich sprzedaż zawsze generuje przychód z firmy.


Ustawodawca uznał zatem, że sprzedaż składnika majątku, który spełnia definicję środka trwałego prowadzonej firmy, mimo że nie został do niej zaliczony, należy potraktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z drugiej jednak strony w przypadku samochodów osobowych nieuznanych za środki trwałe wymaga zaprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów na potrzeby rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu z tytułu wydatków eksploatacyjnych. Dlatego też rodzi się pytanie, czy przychodem firmy jest przychód ze sprzedaży prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy, który nie był wprowadzony do działalności gospodarczej, ale na jej potrzeby był wykorzystywany?

Niestety odpowiedź może być tutaj różna, co potwierdzają interpretacje organów podatkowych.

I tak pierwsza z nich, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dnia 23.09.2015 r. nr ILPB1/4511-1-932/15-2/AP jest niekorzystna dla podatników.
W rozpatrywanej sprawie w 2014 r. wnioskodawczyni nabyła do majątku małżeńskiego samochód osobowy, który to zamierza wykorzystywać sporadycznie w działalności gospodarczej (ok 1-2 razy w miesiącu). Koszty związane z tymi wyjazdami chciałaby zaliczać do kosztów podatkowych firmy na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Samochód ten w zdecydowanej większości będzie służył użytkowi prywatnemu.
Zadane pytanie tyczyło się oczywiście prawidłowego rozliczenia się z jego przyszłej sprzedaży.
Organ podatkowy uznał co następuje:
„(...) Jeżeli samochód osobowy wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą spełnia definicję środka trwałego, przychód z jego odpłatnego zbycia podlega regulacjom art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego czy podatnik ujął go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czy też nie, a koszty eksploatacji rozliczał w ramach tzw. kilometrówki.

Co więcej w niniejszej sprawie należy również zwrócić uwagę na treść art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c) ww. ustawy, który wskazuje, że do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Na podstawie ww. regulacji sprzedaż samochodu osobowego, który ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie został zaliczony do środków trwałych, a był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy.

Zatem na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) i c) należy wskazać, że zbycie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej skutkuje, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 2 pkt 3, powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. Dotyczy to składników, które z uwagi na przewidywany okres ich używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych, jak również tych składników, które spełniają definicję środka trwałego, a podatnik nie ujął ich w ewidencji środków trwałych.

Mając na uwadze powyższe rozważania, należy wskazać, że w niniejszej sprawie sprzedaż samochodu osobowego, tj. składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, z uwzględnieniem warunków wskazanych w art. 10 ust. 2 pkt 3 tej ustawy. (...)”

Do przeciwnych wniosków doszedł natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 02.06.2015 r. nr IPTPB1/4511-116/15-4/SJ. Niestety organ ten nie wypowiadał się w zakresie firmy prowadzonej na własne imię i nazwisko, a w formie spółki cywilnej.

Otóż wspólnik spółki cywilnej postanowił wykorzystywać swój prywatnych samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w formie tej spółki. Koszty związane z jego eksploatacją będą tutaj ujmowane z ograniczeniami wynikającymi z kilometrówki oraz zaprowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Spółka cywilna jest jedyną formą prowadzenia działalności gospodarczej przez wnioskodawcę.

Tutaj również zainteresowany spytał, w jaki sposób należy rozliczyć w podatku dochodowym sprzedaż takiego samochodu zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r.
Zdaniem organu podatkowego, skoro samochód osobowy, wykorzystywany przez zainteresowanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, nie podlegał ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to jego odpłatne zbycie nie będzie generowało przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż samochodu osobowego należy tutaj kwalifikować do źródła przychodów z tytułu odpłatnego zbycia innych rzeczy, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) powołanej ustawy.

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.07.2015 r. nr IPPB1/4511-502/15-2/KS. Tutaj podatnik wykupił prywatnie samochód z leasingu, który to po wykupie sporadycznie był wykorzystywany na potrzeby firmy. Koszty eksploatacyjne były rozliczane na podstawie zaprowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu oraz kilometrówki. Samochód podatnik postanowił sprzedać w 2015 r. po upływie ponad 2 lat od jego wykupienia z leasingu.
Organ podatkowy uznał, że przychód ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej, jak też źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy, ponieważ zbycie rzeczy (samochodu) będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie. Sprzedaż ta nie będzie w związku z tym w ogóle objęta podatkiem dochodowym.

Podsumowując, sprzedaż prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy, który jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, ale nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy, jest przez organy podatkowe traktowana w sposób niejednolity. Dlatego też w celu uniknięcia ewentualnego sporu warto wystąpić o interpretację indywidualną w swojej sprawie, gdy z taką sytuacją mamy do czynienia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: