eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej

2015-10-01 13:33

Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Sprzedaż samochodu © Studio Mike - Fotolia.com

Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują swoje prywatne samochody, nie muszą ich zaliczać do składników majątku firmy, zaś wydatki związane z ich eksploatacją mogą rozliczać na zasadach tzw. kilometrówki. Sytuacja się komplikuje, gdy taki samochód ma zostać sprzedany.

Przeczytaj także: Prywatny samochód w firmie: sprzedaż z podatkiem dochodowym?

Dlaczego? Otóż sprzedaż samochodu osobowego z majątku prywatnego podatnika nie podlega opodatkowaniu, jeżeli następuje po co najmniej 6 miesiącach od jego nabycia. Takiego górnego okresu nie ma natomiast w przypadku składników majątku firmowego. Sprzedaż tych zawsze generuje przychód z działalności gospodarczej.

Dodatkowo z początkiem 2015 r. ustawodawca zmodyfikował brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który tyczy się właśnie określania niektórych przychodów z działalności gospodarczej. Zmiana ta była niewątpliwie podyktowana przegraną fiskusa przed sądami w zakresie zaliczania do przychodów z firmy środków uzyskanych ze sprzedaży składników majątku, które w firmie wprawdzie były wykorzystywane, lecz nie zostały zaliczone do jej środków trwałych, a mówiąc dokładniej - ujęte w ewidencji środków trwałych.
Przypomnijmy, że do końca 2014 r. przychodem z działalności gospodarczej były również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących m.in. środkami trwałymi, ale ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Taka konstrukcja przepisu wywołała spór pomiędzy podatnikami a fiskusem, czy w jego dyspozycji mieści się np. sprzedaż nieruchomości niemieszkalnej wykorzystywanej w działalności gospodarczej, która jednak nigdy nie została ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Podatnicy uważali oczywiście, że z przychodem firmowym nie mamy tutaj do czynienia, zaś organy podatkowe zgoła odmiennie.

fot. Studio Mike - Fotolia.com

Sprzedaż samochodu

Sprzedaż samochodu osobowego z majątku prywatnego podatnika nie podlega opodatkowaniu, jeżeli następuje po co najmniej 6 miesiącach od jego nabycia. Takiego górnego okresu nie ma natomiast w przypadku składników majątku firmowego.


Spór ostatecznie rozstrzygnęły sądy, które przyznały, że we wskazanej regulacji ustawodawca określił, na jakich warunkach do przychodu z działalności gospodarczej zalicza się przychód m.in. z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15.12.2011 r., sygn. akt II FSK 1151/10 czy uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17.02.2014 r., sygn. akt II FPS 8/13). Aby o przychodzie firmowym można było mówić, spełnione muszą być, i to łącznie, dwie przesłanki:
  1. Sprzedaż musi dotyczyć środka trwałego
  2. Taki środek trwały musiał zostać ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawodawca postanowił zatem w 2015 r. zmienić przepisy tak, aby sprzedaż składników majątku wykorzystywanych w firmie, które jedynie nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych, generowała przychód z działalności gospodarczej.

I tak zgodnie z obecnym brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Tym samym obecnie sprzedaż składnika majątku, który spełnia definicję środka trwałego firmy, a jedynie nie został ujęty w stosownej ewidencji, generuje powstanie przychodu z działalności.

Pojawia się tutaj jednak nowe pytanie, czy taka zmiana przepisów wpłynęła na kwalifikowanie do odpowiedniego źródła także przychodu uzyskanego ze sprzedaży prywatnego samochodu osobowego, który przedsiębiorca wykorzystywał w działalności gospodarczej, ale nie zaliczył go do środków trwałych, lecz wydatki z nim związane zalicza do kosztów na zasadzie tzw. kilometrówki? Dodajmy, że w takim przypadku pojazd nie podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych.

Na szczęście sprzedaż takiego samochodu nie wywoła powstania przychodu z działalności gospodarczej, co potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 02.06.2015 r., nr IPTPB1/4511-116/15-4/SJ
Organ podatkowy uznał, że „(...) skoro samochód osobowy, wykorzystywany przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, nie podlegał ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to jego odpłatne zbycie nie będzie generowało przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Sprzedaż przedmiotowego samochodu osobowego należy bowiem kwalifikować do źródła przychodów z tytułu odpłatnego zbycia innych rzeczy, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) powołanej ustawy.(...)”

Stąd przedsiębiorca zbywający samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej w opisany wyżej sposób nie musi w ogóle martwić się podatkiem dochodowym, jeżeli właścicielem pojazdu był przez okres co najmniej 6 miesięcy przed jego sprzedażą.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: