eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zniesienie współwłasności a sprzedaż nieruchomości

Zniesienie współwłasności a sprzedaż nieruchomości

2009-06-19 08:11

Przeczytaj także: Nieruchomość otrzymana w spadku: sprzedaż a podatek


W przedmiotowej sprawie – dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu, uzyskanego ze sprzedaży nabytych nieruchomości – istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia przedmiotowych nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek – to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. Stosownie do zapisu art. 924 i 925 Kodeksu spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich, z chwilą otwarcia spadku, nabywa ułamkowo udział spadkowy (oraz odpowiednie udziały w przedmiotach należących do spadku), a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Wspólność ta nie jest tożsama ze wspólnością w częściach ułamkowych w rozumieniu art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż jej przedmiotem jest spadek, a nie rzecz. Wspólnością objęte są wszystkie prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu i istniejące w chwili otwarcia spadku, a więc także prawa z istoty swej podzielne. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Jednak nabycie nieruchomości w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasności w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) nie stanowi nabycia w drodze spadku. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy w formie ryczałtu z tytułu sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych. Należny jest przy tym nie od całości osiągniętego przychodu, lecz od nadwyżki (różnicy) pomiędzy wartością nieruchomości i praw majątkowych wynikającą z tytułu działu spadku lub zniesienia współwłasności, a należnością przypadającą z tytułu spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca odziedziczył w drodze spadku działkę wraz z siostrą po połowie. Ojciec Wnioskodawcy zmarł w 1994 r., natomiast matka 2001 r. Zniesienie współwłasności działki nastąpiło w 2007 roku, bez spłat i dopłat, a działka nabyta w drodze zniesienia współwłasności odpowiada udziałowi nabytemu w drodze spadku jaki przysługiwał Wnioskodawcy we współwłasności. Wnioskodawca jedną ze swoich działek podzielił na cztery mniejsze, dwie z nich były przedmiotem sprzedaży, która nastąpiła odpowiednio 28.07.2008 r. (działka Nr 35/4 – o pow. 1010 m2 ) oraz 21.08.2008 r. (działka Nr 35/3 – o pow. 1010 m2 ).

Odnosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości w dniu 28.07.2008 r. i w dniu 21.08.2008 r. nie stanowi źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 z uwagi na upływ 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: