eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Skutki zwrotu części zapłaconego podatku

Skutki zwrotu części zapłaconego podatku

2009-07-28 11:15

W dniu 10 czerwca 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną w sprawie skutków podatkowych zwrotu przez kontrahenta części zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przeczytaj także: Ulga B+R: w 2021 do podatników wróciło 889 mln zł

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że zwrócona przez kontrahenta część zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 nr 54, poz. 654, dalej zwana "ustawą").

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło stanu faktycznego, w którym zagraniczna osoba prawna zawarła z wnioskodawcą będącym spółką akcyjną umowę sprzedaży pakietu akcji polskiej spółki akcyjnej. Wnioskodawca, zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2009 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży akcji. Ze względu na fakt, że powyżej wskazana czynność korzystała ze zwolnienia przedmiotowego, wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem do organu podatkowego o stwierdzenie nadpłaty i zwrot wpłaconego podatku w pełnej wysokości, który został uwzględniony.

Umowa sprzedaży akcji stanowiła, że sprzedający zwróci wnioskodawcy 50 % zapłaconego przez niego podatku od czynności cywilnoprawnych. Z kolei wnioskodawca zobowiązał się w umowie, że w przypadku uwzględnienia jego wniosku o zwrot zapłaconego podatku, otrzymaną kwotę 50% zapłaconego podatku odda sprzedającemu.

Zdaniem wnioskodawcy, otrzymana przez niego od sprzedającego kwota nie powinna być uznana za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 6 a ustawy do przychodów nie zalicza się zwróconych wydatków, które nie zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca nie zaliczył wydatku poniesionego w związku z zapłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych do kosztów uzyskania przychodu, gdyż możliwość taka powstaje dopiero w chwili zbycia akcji. Skoro więc kwota uzyskana przez wnioskodawcę nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu i jednocześnie jest zwróconym wydatkiem, nie może zostać uznana za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy. Na poparcie swojej tezy wnioskodawca wskazał również, że otrzymanej przez niego kwocie brak cechy definitywności, skoro strony ustaliły między sobą mechanizm jej zwrotu. Ponieważ definitywność przysporzenia jest elementem istotnym przychodu, jego brak powoduje niemożność zaliczenia danego przysporzenia do przychodów.

Przytoczone przez wnioskodawcę argumenty Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał za zasadne i potwierdził, że zwrócona przez kontrahenta część zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie stanowi przychodu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: