eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie VAT a czynności zwolnione

Odliczenie VAT a czynności zwolnione

2009-08-24 12:21

W dniu 23 lipca 2009 r. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał wymogi konstytuujące możliwość odliczenia podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") od podatku naliczonego (nr IPPP3/443-389/09-2/KG, dalej: "interpretacja")

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (dalej: "zakład") jako zarejestrowany czynny podatnik VAT, który w ramach kompleksowej modernizacji jednego z oddziałów ośrodka zakupił wysokospecjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny w ramach programu unijnego wspierającego modernizację.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej „ustawa”) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustawa przewiduje także możliwość zwolnienia od podatku VAT usług określonych ściśle w załączniku nr 4 do ustawy. Po lekturze załącznika stwierdzamy, że w poz. 9 wskazano usługi o symbolu PKWiU ex 85, czyli usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.

Ustawa przewiduje możliwość odliczenia podatku naliczonego w art. 86, które to prawo przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT (którą to przesłankę spełnia zakład) oraz w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z powyższym podatek naliczony można odliczyć w całości, jeśli jest on ściśle związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Jak wskazuje interpretacja, jeśli usługi bądź towary nie są wykorzystywane w ramach czynności opodatkowanych, dokonywanie odliczeń naliczonego podatku jest zabronione w świetle ustawy. Jako przykłady do powyższego stwierdzenia wskażmy przypadki wykorzystywania usług albo towarów do czynności zwolnionych od podatku, a także do czynności opodatkowaniu w ogóle nie podlegających.

Zgodnie z powyższym rozważaniem przychylamy się do zdania dyrektora Izby Skarbowej, który uznał, że z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, podatnikowi (zakładowi) nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem sprzętu celem modernizacji oddziału zakładu.

Konkludując, izby skarbowe wydały bogate interpretacje wskazujące i konkretyzujące usługi i towary, które podlegają odliczeniu podatku VAT (przykładowo będą to: łóżka terapeutyczne, obuwie zdrowotne, aparaty słuchowe) bądź odliczeniu nie podlegają (przykładowo: pościel rehabilitacyjna). Radzimy więc, przed skierowaniem wniosku z prośbą o interpretację, każdorazowe sprawdzenie czy dany produkt lub działalność nie widnieje na odpowiedniej liście.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: