eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Błędna faktura a odzyskanie podatku VAT

Błędna faktura a odzyskanie podatku VAT

2009-08-21 12:11

W dniu 18 czerwca 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej "ETS") wydał wyrok w sprawie Staatssecretaris van Financiën vs. Stadeco BV (C-566/07), w którym stwierdził, że w przypadku faktur, w których błędnie wykazano VAT, podatek ten, zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. c VI Dyrektywy (obecnie art. 203 Dyrektywy 2006/112), staje się podatkiem należnym w tym państwie członkowskim, w którym została wystawiona faktura.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT z faktury za media

Ma to miejsce także wówczas, gdy zgodnie z regulacjami wspólnotowymi podatek ten jest należny w innym państwie członkowskim. Ponadto ETS stwierdził, że zasada neutralności podatkowej nie stoi na przeszkodzie temu, by państwo członkowskie uzależniało korektę podatku należnego błędnie wykazanego w wystawionej fakturze od tego, by podatnik wysłał usługobiorcy fakturę korygującą, tj. bez uwzględniania VAT.

W przedmiotowej sprawie spółka Stadeco BV z siedzibą w Holandii prowadząca działalność w zakresie wynajmu, montażu i demontażu stoisk na targach i wystawach, świadczyła usługi związane z targami odbywającymi się w Niemczech na rzecz holenderskiego biura informacji gospodarczej - EVD. Ponieważ EVD jest traktowany jako podmiot prawa publicznego, to nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże Stadeco BV na wystawionych fakturach wykazywał VAT obliczany według przepisów prawa holenderskiego.

W związku z tym, że świadczone przez Stadeco BV usługi opodatkowane były w miejscu ich świadczenia, tj. w Niemczech, a nie w Holandii, holenderskie władze podatkowe poinformowały o tym Stadeco BV, która wniosła o zwrot całej kwoty zapłaconego VAT. Holenderskie organy podatkowe wezwały Stadeco BV do wystawienia faktury korygującej. W trakcie przeprowadzonej kontroli okazało się, że spółka nie wystawiła faktury korygującej, ani nie dokonała zwrotu nieprawidłowo pobranego od EVD podatku.

Z omawianego wyroku ETS wynika, że podatek VAT wykazany w fakturze należy odprowadzić w państwie członkowskim zgodnie z fakturą, nawet jeśli został on błędnie wykazany w tym dokumencie, jako że transakcja nie podlegała podatkowi VAT lub powinna być opodatkowana w innym państwie członkowskim. Rozwiązanie to wynika z zasady ograniczenia ryzyka utraty przez budżet państwa wpływów podatkowych. Z zasady tej, jak również z potrzeby zapewnienia neutralności podatku VAT wynika również dopuszczalność istnienia regulacji pozwalających dokonać korekty faktur wykazujących nienależny podatek. Państwo ma swobodę w określeniu środków pozwalających na dokonanie korekty VAT, która nie stanowi naruszenia zasady neutralności podatkowej.

W związku z powyższym orzeczeniem, w przypadku wystawienia faktury z naliczonym według polskich przepisów podatkowych VAT, podmiot wystawiający fakturę zobowiązany będzie do jego zapłaty, nawet gdy transakcja podlegać będzie opodatkowaniu w innym państwie członkowskim. W takiej sytuacji warunkiem koniecznym odzyskania błędnie naliczonego VAT jest nie tylko wystawienie nabywcy faktury korygującej, ale również otrzymanie od niego potwierdzenia odbioru tej faktury.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: