eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: odsetki jako koszty bezpośrednie

Sprzedaż nieruchomości: odsetki jako koszty bezpośrednie

2009-09-07 06:59

Przeczytaj także: Wydatki na rozpoczęcie inwestycji a koszty firmy


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność deweloperską polegającą na realizacji projektu budownictwa mieszkaniowego. Budowane przez Spółkę lokale mieszkalne należy traktować jako działalność polegającą na wytworzeniu produktów przeznaczonych do dalszej sprzedaży – lokale mieszkalne nie stanowią dla Spółki środków trwałych lecz produkt podlegający zbyciu po jego wytworzeniu. Wszelkie koszty związane z budową lokali mieszkaniowych będą stanowiły więc koszty uzyskania przychodów, ponieważ związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą i mają wpływ na wielkość osiąganego przychodu.

Z wniosku Spółki wynika, iż na koszt realizacji projektu deweloperskiego składają się odsetki od pożyczek i kredytów finansujących ten projekt, które zgodnie z powyższym stanowią koszty uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia zapłaconych odsetek od kredytów i pożyczek do kosztów podatkowych wynika z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z nim do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności deweloperskiej spółki realizując rozłożoną w czasie inwestycję osiągają głównie przychody ze sprzedaży mieszkań, w związku z którymi ponoszą koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z powszechnie przyjętym w doktrynie poglądem, w konkretnym stanie faktycznym o charakterze danego kosztu decyduje przyjęta polityka w zakresie rachunkowości, będąca odzwierciedleniem rodzaju działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika.

Zapłacone odsetki od przedmiotowych kredytów / pożyczek mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodu (czyli w tym przypadku w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości). W pełni zasadne jest również stanowisko Spółki, że ponoszony przez Spółkę koszt odsetek powinien zostać uwzględniony w rozliczeniach podatkowych Spółki w momencie uzyskiwania przez Spółkę przychodów podatkowych ze sprzedaży Lokali. W takim przypadku w chwili uzyskania przychodów ze sprzedaży lokalu Spółka powinna zaliczyć do kosztów podatkowych zapłacone odsetki w części przypadającej na określony lokal. W zakresie ustalenia momentu zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów, zastosowanie znajdzie bowiem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego artykułu koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Reasumując, zaciągnięcie kredytu czy pożyczki związane jest z działalnością podatnika, a wydatki ponoszone w związku z takim kredytem ponoszone są w celu uzyskania przychodów i stanowią wydatki bezpośrednio związane z przychodami.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: