eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kolejne świadczenia z ZFŚS bez podatku

Kolejne świadczenia z ZFŚS bez podatku

2009-12-16 11:31

Przeczytaj także: Świadczenia z ZFŚS z podatkiem dochodowym przy umowie zlecenia


Wprawdzie regulamin zfśs powinien określać cele i osoby, którym przysługują świadczenia, ale zwolnienie podatkowe nie jest uzależnione od udokumentowania wydatku. W efekcie może się okazać, że pracodawca, który wypłacił pracownikowi pieniądze z zfśs z przeznaczeniem na konkretny cel, może odpowiadać z tytułu nieodprowadzonej zaliczki na podatek w sytuacji gdy okaże się, że pracownik przeznaczył świadczenie na cel zupełnie niezwiązany z działalnością socjalną.

Przykład:
Pracodawca wypłacił pracownikowi świadczenie pieniężne z zfśs w wysokości 380 zł z przeznaczeniem na remont mieszkania. Od tego świadczenia pracodawca nie pobrał zaliczki na podatek. Po pewnym czasie w celu weryfikacji poprosił pracownika o przedstawienie faktur dokumentujących poniesione wydatki na remont. Pracownik oświadczył, że pieniądze dołożył do zakupu samochodu i na remont nie starczyło mu już pieniędzy. Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca?

Działalność socjalna to zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Z ustawowej definicji wynika, że działalność socjalna obejmuje między innymi pomoc na cele mieszkaniowe. Jednak przeznaczenie przez pracownika świadczenia na inny cel, niż umowiony, świadczy o tym, że otrzymane przez pracownika świadczenie nie dotyczy działalności socjalnej i w związku z tym nie może ono skorzystać ze zwolnienia od podatku. Pracodawca powinien w związku z tym odprowadzić należną zaliczkę na podatek od przyznanego pracownikowi świadczenia.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: