eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Sprawozdania finansowe wg KIMSF 17: o czym pamiętać?

Sprawozdania finansowe wg KIMSF 17: o czym pamiętać?

2010-01-11 12:17

Interpretacja KIMSF 17 standaryzuje podejście księgowe do ujmowania skutków finansowych wynikających z transferów aktywów niepieniężnych na rzecz właścicieli, które dotychczas były różnie ujmowane przez podmioty gospodarcze. Jeżeli spółka ujmowała tego typu transakcje w inny sposób niż opisany w KIMSF 17, np. wyceniając zobowiązanie według wartości księgowej przekazywanych aktywów, to wdrożenie postanowień Interpretacji oznacza dla niej konieczność wprowadzenia zmian w polityce rachunkowości.

Przeczytaj także: Spółka jawna: sprawozdanie finansowe do KRS?

W niektórych porządkach prawnych przyjęty w KIMSF 17 sposób szacowania kwoty dywidendy, bazujący na wartości godziwej przekazywanego składnika aktywów może stać w sprzeczności z regulacjami prawa spółek, ograniczającymi kwoty dywidendy w relacji do wysokości wypracowanych zysków w danym okresie. Deklarując wysokość dywidendy, jednostka musi odnieść się do poziomu wyniku finansowego, który nie uwzględnia potencjalnych zysków z tytułu różnicy między wartością księgową a wartością godziwą przekazywanego składnika aktywów.

Zastosowanie postanowień Interpretacji może generować dodatkowe koszty sporządzania sprawozdań finansowych, wynikające chociażby z konieczności szacowania wartości godziwej składników majątkowych podlegających transferowi, zwłaszcza w sytuacji gdy były one dotychczas wyceniane według modelu ceny nabycia oraz gdy nie są one notowane na aktywnych rynkach. Dodatkowo Interpretacja może nakładać na spółki obowiązek szacowania analizowania i przewidywania sposobu realizacji dywidendy, w przypadku gdy właściciele takiej spółki mają prawo wyboru między otrzymaniem aktywów pieniężnych lub niepieniężnych.


W publikacji „Nowe Standardy Sprawozdawczości” znajdziesz praktyczne rady jak bezpiecznie przejść z UoR na MSR/MSSF i dalej je stosować! Dowiesz się o planowanych zmianach w przepisach oraz o konsekwencjach wprowadzenia nowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: