eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód osobowy: przekwalifikowanie na środek trwały a VAT

Samochód osobowy: przekwalifikowanie na środek trwały a VAT

2010-01-18 12:54

Ustawa o podatku od towarów i usług pozwala podatnikom jedynie na częściowe odliczenie podatku VAT z tytułu zakupu samochodów osobowych. Ustawodawca przewidział od tej reguły kilka wyjątków. Co jednak w sytuacji, gdy pierwotnie samochód taki mieści się w definicji tych wyjątków, a po pewnym czasie już nie?

Przeczytaj także: Zakup samochodu - kiedy pełne odliczenie VAT?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik prowadzący komis samochodowy kupił samochód osobowy w celach handlowych. Transakcja ta była opodatkowana 22% stawką podatku VAT. Po kilku miesiącach gdy auto nie znalazło nowego nabywcy podatnik powziął decyzję, iż zaliczy je do środków trwałych i będzie wykorzystywał w firmie. Czy ta decyzja pociąga za sobą konsekwencje w podatku VAT?

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadkach opisanych w art. 86 ust. 4 ustawy. Ten, w pkt 7 mówi natomiast o sytuacjach, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych pojazdów lub oddanie ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, gdy są one przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Nasz podatnik nabył samochód w celu jego dalszej odsprzedaży. Prowadzi przy tym komis samochodowy (czyli przedmiotem jego działalności jest handel autami). Spełnia zatem przesłanki wymienione w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT, w związku z czym miał prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury zakupowej samochodu osobowego.

Po pewnym czasie podatnik zadecydował jednak, że samochód ten będzie wykorzystywany do prowadzenia jego działalności gospodarczej, w związku z czym przekwalifikował go na środek trwały. To pociąga za sobą konieczność skorygowania wcześniej odliczonego podatku VAT. W momencie przekwalifikowania tego samochodu bowiem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w ograniczonej wysokości, o której mowa w przytoczonym wyżej art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powstaje tutaj jednak wątpliwość, w którym okresie rozliczeniowym podatek ten należy skorygować? – tym, w którym dokonano pierwotnie pełnego odliczenia, czy też na bieżąco, tj. w tym, w którym podjęto decyzję o przekwalifikowaniu tego samochodu z towaru handlowego na środek trwały?

Zdaniem autora prawidłowym postępowaniem będzie skorygowanie podatku VAT na bieżąco. W chwili zakupu bowiem podatnikowi przysługiwało pełne prawo do odliczenia tego podatku – samochód został nabyty w celu jego dalszej odsprzedaży. Ograniczone prawo do odliczenia nastąpiło dopiero w chwili podjęcia decyzji o uznaniu tego pojazdu za środek trwały i za ten okres należy dokonać korekty podatku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: