eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga podatkowa na dzieci: konieczne dowody?

Ulga podatkowa na dzieci: konieczne dowody?

2010-02-26 10:41

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy osiągający dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Jest ona wykazana w załączniku PIT/O, z którego informacje w tym zakresie przenosi się do zeznań rocznych PIT-36 i PIT-37. Oprócz wysokości samego odliczenia, w załączniku tym podaje się także dodatkowe informacje na temat dzieci, w stosunku do których z ulgi chce się skorzystać. Ustawa wspomina także o innych dokumentach. Czy jednak należy je dołączyć do składanego PIT-a?

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Przypomnijmy, ulga prorodzinna co do zasady przysługuje podatnikowi na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ulga ta przysługuje także, z pewnymi wyjątkami, na dzieci pełnoletnie:
  • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 (opodatkowanych na zasadach ogólnych) lub art. 30b (kapitały pieniężne) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej
- w związku z wykonywaniem przez podatnika ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.

Jak już wspomniano we wstępie, ulgę tę wykazuje się w załączniku PIT/O, a dokładniej w dwóch częściach tego załącznika. W części C wskazywana jest liczba dzieci oraz wysokość przysługującego odliczenia, natomiast w części E informacje o tych dzieciach. Znalazło się tutaj miejsce na takie dane jak: PESEL dziecka, jego imię i nazwisko, datę urodzenia oraz okresy, za które ulga przysługuje (poszczególne miesiące czy też cały rok).

Zarówno sama ustawa, jak też i opisywany wyżej załącznik wskazują, iż nie ma potrzeby wypełniania wszystkich tych informacji. Chodzi mianowicie o pola dotyczące danych identyfikujących dziecko - nie muszą one być w całości wypełnione. Podaje się tutaj bowiem tylko numer PESEL i jedynie w sytuacji, gdy ten nie występuje: imię, nazwisko oraz datę urodzenia dziecka. Tym samym podatnik, który podał numer PESEL, nie ma obowiązku wypełniania pól z pozostałymi danymi osobowymi dziecka. Ponadto podatnik, który zaznaczy kwadrat dotyczący wychowywania dziecka przez cały rok, nie musi zaznaczać kwadratów z poszczególnymi miesiącami.

Ustawa o podatku dochodowym (art. 27f ust. 5) wskazuje także, iż podatnik korzystający z ulgi powinien przedstawić organowi podatkowemu zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności takie jak:
  1. odpis aktu urodzenia dziecka,
  2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
  3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
  4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Dokumentów tych podatnik nie musi jednak dołączać do składanego zeznania. Obowiązek ich przedstawienia ciąży na nim bowiem jedynie na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: