eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga na złe długi - konieczne potwierdzenie odbioru

Ulga na złe długi - konieczne potwierdzenie odbioru

2010-04-20 12:15

Jednym z warunków koniecznych do skorzystania z korekty podatku należnego w stosunku do wierzytelności nieściągalnych jest posiadanie potwierdzenia odbioru zawiadomienia przez dłużnika. Co się stanie, gdy dotrze ono do wierzyciela zbyt późno?

Przeczytaj także: Ulga na złe długi w VAT po stronie wierzyciela

Rozpatrzmy następującą sytuację: Na początku grudnia 2009 r. podatnik wysłał do swojego dłużnika zawiadomienie o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi w stosunku do wystawionej na jego rzecz faktury z 2007 r. Potwierdzenie odbioru tego zawiadomienia otrzymał on 29 stycznia 2010 r. Czy może skorzystać z ulgi?

Zgodnie z przepisami art. 89a i 89b ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, których jego dłużnicy nie uregulowali. Warunkiem jest tutaj jednak uprawdopodobnienie nieściągalności tych wierzytelności.

Nieściągalność uważa się z kolei za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

To pierwszy z warunków. Kolejne są następujące:
  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
  3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa wyżej, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  4. wierzytelności nie zostały zbyte;
  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14 dniowy termin zapłaty, o którym mowa wyżej, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika tego zawiadomienia.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że wierzyciel musi m.in. dostarczyć do dłużnika pismo o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi. To jednak nie wszystko. Musi on bowiem posiadać także potwierdzenie jego odbioru przez dłużnika.

W naszym przykładzie przesłanki te zostały spełnione. Mimo to jednak wierzyciel z ulgi skorzystać nie będzie mógł. Dlaczego?

Otóż nie został spełniony inny warunek wymieniony wyżej w punkcie 5. Faktura dokumentująca wierzytelność została wystawiona w 2007 r. Oznacza to, iż z ulgi na złe długi w stosunku do nie można było skorzystać do końca 2009 r. (tj. w terminie 2 lat licząc od końca roku, w którym faktura ta została wystawiona). O ile wierzyciel sporządził i wysłał do dłużnika zawiadomienie o skorzystania z tej ulgi w terminie (było to w grudniu 2009), tak samo potwierdzenie odbioru tego zawiadomienia przez dłużnika (które także jest warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi) dotarło do niego na koniec stycznia 2010 r., a więc po upływie terminu do skorygowania VAT należnego.

Tym samym w grudniu 2009 nasz podatnik nie spełniał warunku posiadania potwierdzenia odbioru zawiadomienia przez dłużnika, a gdy został on spełniony, możliwość skorzystania z ulgi wykluczył warunek o 2-letnim terminie na dokonanie korekty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: