eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Import usług: obowiązek podatkowy w VAT

Import usług: obowiązek podatkowy w VAT

2010-09-02 06:48

Przeczytaj także: Import usług a faktura wewnętrzna i rozliczenie VAT


Według ust. 4 ww. artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl ust. 5 tego artykułu, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Według ust. 13 pkt 4 ww. artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego na umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (…).

Na podstawie ust. 19 powołanego artykułu (w stanowisku przedstawionym we wniosku Spółka błędnie wskazała art. 19), przepisy ust. 1, 4, 5, 11, ust. 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług, z zastrzeżeniem ust. 19a i 19b.

Stosownie do art. 19 ust. 19a ustawy (w stanowisku przedstawionym we wniosku Spółka błędnie wskazała art. 19a), w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:
1. usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług,
2. usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Analiza powołanych regulacji podatkowych wskazuje, że dla usług dzierżawy obowiązuje szczególna zasada dotycząca ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy), która ma zastosowanie również w przypadku importu usług (art. 19 ust. 19 ustawy). Jednakże w sytuacji, gdy usługi te są świadczone na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28b ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich wykonania, przy czym usługi uważa się za wykonane z upływem każdego okresu płatności lub rozliczenia.(…)

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz uwzględniając powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy z tytułu importu usług dzierżawy, dla których w umowie określono terminy i kwoty płatności, powstaje z chwilą upływu każdego okresu płatności, czyli w przedmiotowej sprawie 1 lipca.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga kwestii miejsca świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie stanowiska oraz nie zadano pytania. Interpretacji udzielono w oparciu o treść wniosku, z którego wynika, że miejscem opodatkowania usług jest Polska, a Spółka rozpoznaje import usług.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: