eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Import usług: obowiązek podatkowy w VAT

Import usług: obowiązek podatkowy w VAT

2010-09-02 06:48

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług dzierżawy, dla których w umowie określono terminy (nie rzadziej niż raz w roku) i kwoty płatności, powstaje z chwilą upływu każdego okresu płatności. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 09.08.2010 r. nr ITPP2/443-459/10/AP.

Przeczytaj także: Import usług a faktura wewnętrzna i rozliczenie VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka, czynny podatnik VAT, dzierżawi maszyny od firmy z USA. Zgodnie z zawartą w 2004 r. umową dzierżawy, odpłatność z tego tytułu następuje raz w roku z góry, nie później niż 1 lipca danego roku. Każdego roku spółka otrzymuje faktury wystawione 1 lipca. Płatności nie są uiszczane terminowo. Spółka ma wątpliwości, czy fakturę dotyczącą opłaty rocznej z góry za dzierżawę urządzeń, którą otrzyma w 2010 r. (z datą 1 lipca 2010 r.) należy rozliczyć na dzień 1 lipca 2010 r. i potraktować jako datę upływu terminu rozliczeń, czy dopiero po wykonaniu usługi, czyli 30 czerwca 2011 r.? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ww. ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Na mocy ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: