eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport nieruchomości: sprzedaż a koszty firmy

Aport nieruchomości: sprzedaż a koszty firmy

2010-09-13 06:15

W przypadku zbycia przez spółkę cywilną nieruchomości wniesionej do niej w postaci aportu, koszt uzyskania przychodu stanowi wartość początkowa aportu pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.09.2010 r. nr IPPB1/415-670/10-4/EC.

Przeczytaj także: Koszty przy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, osoba prowadząca działalność gospodarzą na własne nazwisko, zamierza zawiązać z innym przedsiębiorcą spółkę cywilną. Do spółki tej rozważa on wniesienie aportu w postaci nabytych wcześniej na cele prywatne sześciu działek stanowiących grunt niezabudowany przeznaczony pod zabudowę. Działki te zostały nabyte w latach 1999-2009 z zamiarem darowizny na rzecz dzieci. Grunty te nigdy nie były wykorzystywane w prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał także, że nie posiada, ani nie posiadał wcześniej statusu rolnika ryczałtowego, nie jest czynnym podatnikiem VAT, a nieruchomości nie były odpłatnie ani nieodpłatnie udostępniane innym osobom. Na dzień wniesienia aportu ustalona zostałaby wartość rynkowa gruntów. Wniesione działki będą stanowiły środek trwały spółki, które ta mogłaby wykorzystywać do realizacji projektów deweloperskich (możliwa jest ich docelowa sprzedaż przez spółkę). Powstała wątpliwość, jak ustalić koszt uzyskania przychodu (przypadający na wnioskodawcę) w przypadku ich sprzedaży? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska. A było ono następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia przez spółkę cywilną nieruchomości wniesionej do tego podmiotu tytułem wkładu niepieniężnego koszt uzyskania przychodu (rozpoznawany u każdego ze wspólników tej spółki) winna stanowić wartość, po jakiej nieruchomość ta została wniesiona do spółki cywilnej (wartość początkowa środka trwałego) pomniejszona o podatkowe odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (który ma zastosowanie do wkładów do spółek nieposiadających osobowości prawnej, a zatem i do spółki cywilnej. Wkład do spółki w postaci środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jest ujmowany w księgach tego podmiotu wg wartości początkowej ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Zgodnie zatem z ww. zapisem wkład do spółki osobowej jest zapisywany w księgach podmiotu wg wartości początkowej ustalonej przez wspólników. Wartość ta nie może być jednak wyższa, aniżeli wartość rynkowa wnoszonych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wartość początkowa, o której mowa powyżej, ma w przekonaniu Wnioskodawczyni podstawowe znaczenie dla ustalenia kosztu uzyskania przychodu w sytuacji odpłatnego zbycia przedmiotowych środków trwałych.

Wskazuje na to w szczególności treść art. 24 ust 2 pkt 1 powołanej ustawy regulacja ta ma zastosowanie do wspólników - osób fizycznych.

Zgodnie z tym przepisem dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Według Wnioskodawczyni z przepisu tego jasno wynika, że wartość początkowa środka trwałego (przy uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych) stanowi podstawę do „ustalenia kosztu uzyskania przychodu” pomniejszającego przychód podatkowy w momencie zbycia środka trwałego.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni przywołała stanowiska organów podatkowych (częściowo na zasadzie analogii), wyrażone w:

* postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25.06.2007 r. - 1471/DPR2/423-40/07/AB,
* decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19.06.2007 r. - 1401/BP-l/006-1136/06/KS,
* postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 14.03.2007 r. PDFl/415-80/06.

Reasumując w przypadku zbycia przez spółkę cywilną nieruchomości wniesionej do tego podmiotu tytułem wkładu niepieniężnego - koszt uzyskania przychodu winna stanowić wartość początkowa przedmiotu wkładu wynikająca z ksiąg spółki cywilnej pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: