eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Cele mieszkaniowe a budynek niemieszkalny

Cele mieszkaniowe a budynek niemieszkalny

2010-10-06 07:26

Przeczytaj także: Ulga meldunkowa: konieczne oświadczenie


- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

e. w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Podkreślić należy, iż – zgodnie ze stanowiskiem utrwalonym zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa – zwolnienia podatkowe (ulgi, preferencje) stanowią wyłom od zasady powszechności opodatkowania oraz mają charakter przywileju, z którego podatnik ma prawo, a nie obowiązek korzystania; muszą one być zatem interpretowane bez dokonywania wykładni rozszerzającej, a także zawężającej danego przepisu prawa podatkowego. Nadto przy wszelkiej interpretacji przepisów prawa podatkowego i próbach odkodowania zawartych w nich norm prawnych należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową.(…)

Z zacytowanego art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że uregulowane w tym przepisie zwolnienie podatkowe związane jest m.in. z wydatkowaniem środków ze sprzedaży nieruchomości na nabycie budynku mieszkalnego.
Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia budynku mieszkalnego, wobec czego należy odwołać się do wykładni językowej wskazanego pojęcia.

Według Małego słownika języka polskiego pod red. S. Skorupki, Warszawa 1968 - s. 388 - "budynek mieszkalny" jest to budynek służący lub nadający się do mieszkania.

W celu dokonania interpretacji zwrotu „budynek mieszkalny” należy odwołać się również do ustawowych definicji tego pojęcia.

Zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o budynku mieszkalnym, należy przez to rozumieć:

a. budynek mieszkalny wielorodzinny,
b. budynek mieszkalny jednorodzinny.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym, należy przez to rozumieć budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną część, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczajacej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Natomiast według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316) - rozdz. I pkt 2 - budynkiem mieszkalnym jest obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Podkreślić należy, iż ujęty w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) katalog rzeczy i praw, na które przeznaczone mogą być przychody m.in. ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest katalogiem zamkniętym. Zatem, skoro ustawodawca nie wymienił w nim enumeratywnie innych budynków niż mieszkalne należy stwierdzić, iż nie są one objęte przedmiotowym zwolnieniem. Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na zakup budynku niemieszkalnego – zlewni mleka - nie podlega przedmiotowemu zwolnieniu. Nie ma przy tym znaczenia, że w ciągu dwóch lat od daty nabycia nastąpiło przekształcenie funkcji tego budynku z usługowej na mieszkalną.

Odnosząc się natomiast do wydatków poniesionych na przystosowanie zlewni mleka do celów mieszkalnych, należy stwierdzić iż wydatki te należy zakwalifikować do wydatków na adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, wobec czego udokumentowane wydatki poniesione na ten cel, w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego podlegają zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując: ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie korzysta część kwoty uzyskanej ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, która przeznaczona została na zakup zlewni mleka czyli budynku niemieszkalnego.

Natomiast przychód uzyskany z tej sprzedaży, w części wydatkowanej na adaptację budynku zlewni do celów mieszkalnych i wydatkowany w ciągu dwóch lat od dokonania tej sprzedaży podlega przedmiotowemu zwolnieniu.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: