eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dowody potwierdzające WDT a stawka VAT

Dowody potwierdzające WDT a stawka VAT

2010-11-22 13:11

W zależności od terminu otrzymania dokumentów potwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, podatnik czynność tę wykaże w deklaracji za dany okres rozliczeniowy od razu bądź też poprzez korektę. Zastanówmy się na przykładzie, jak powinien postąpić w przypadku składania deklaracji VAT za okresy miesięczne.

Przeczytaj także: Deklaracja VAT: rozliczenie WDT

Jak wskazuje art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, WDT podlega opodatkowaniu wg stawki podatku 0%, jeżeli:
  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, przy czym numer ten (jak i NIP UE sprzedawcy) znajdzie się na fakturze stwierdzającej dostawę towarów
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowody potwierdzające wywóz i dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia zostały określone w kolejnych przepisach art. 42.

To z kolei, jak powinien się zachować podatnik w sytuacji, gdy dokumentów tych nie posiada, określa art. 42 ust. 12. Uregulowania te są różne w zależności od tego, czy podatnik rozlicza się za okresy kwartalne czy też miesięczne. My skupimy się na tych drugich, czyli pkt 2 wskazanego przepisu. Zgodnie z nim, w przypadku braku dokumentów potwierdzających WDT podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym miała miejsce WDT. Wykazuje tę dostawę w tej ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów potwierdzających WDT.

Przepis został bardzo zawile skonstruowany. Chodzi w nim o to że podatnik, który nie posiada dowodów potwierdzających wywóz oraz dostarczenie towarów nabywcy nie wykazuje WDT w rozliczeniu za miesiąc, w którym dostawa miała miejsce, ani też za miesiąc kolejny. Dopiero w rozliczeniu za trzeci miesiąc (licząc od miesiąca dokonania WDT) jest on obowiązany do wykazania tej dostawy jako krajowej (tj. z zastosowaniem właściwej w kraju stawki podatku).

Otrzymanie tych dowodów po czasie upoważnia natomiast podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 % w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej (art. 42 ust. 12a ustawy o VAT).

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że docelowo (po otrzymaniu stosownych dowodów) WDT zawsze jest wykazywane w rozliczeniu za miesiąc, w którym faktycznie miało ono miejsce.

Przedstawmy to na przykładzie

Załóżmy, że podatnik dokonał WDT w czerwcu 2010 r.

Sytuacja 1
Dokumenty potwierdzające wywóz oraz dostarczenie towarów do nabywcy otrzymał on do 26 lipca 2010 r. (czyli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za czerwiec).

W takim przypadku wykazuje WDT ze stawką 0% w deklaracji za czerwiec 2010 r.

Sytuacja 2
Dokumenty potwierdzające wywóz oraz dostarczenie towarów do nabywcy otrzymał 30 lipca 2010 r.

W takim przypadku dostawy tej nie wykazuje w pierwotnej deklaracji za czerwiec. 30 lipca 2010 r. powinien jednak sporządzić korektę deklaracji za czerwiec i wykazać w niej WDT ze stawką 0%.

Sytuacja 3
Dokumenty potwierdzające wywóz oraz dostarczenie towarów do nabywcy otrzymał 27 sierpnia 2010 r.

W takim przypadku dostawy tej nie wykazuje w deklaracji za czerwiec ani też za lipiec. 27 sierpnia 2010 r. powinien sporządzić korektę deklaracji za czerwiec i wykazać w niej WDT ze stawką 0%.

Sytuacja 4
Dokumenty potwierdzające wywóz oraz dostarczenie towarów do nabywcy otrzymał 27 września 2010 r. (termin złożenia deklaracji za sierpień).

W takim przypadku dostawy tej nie wykazuje w deklaracji za czerwiec, lipiec ani też za sierpień. 27 września powinien z kolei sporządzić korektę deklaracji za czerwiec i wykazać w niej WDT ze stawką 0%.

Sytuacja 5
Dokumenty potwierdzające wywóz oraz dostarczenie towarów do nabywcy otrzymał 29 października 2010 r.

W takim przypadku dostawy tej nie wykazuje w deklaracji za czerwiec ani lipiec. Z kolei w deklaracji za sierpień wykazuje ją ze stawką podatku właściwą w Polsce (z reguły 22%). 29 października 2010 r. powinien natomiast sporządzić korekty deklaracji za 2 miesiące: czerwiec – wykazując w niej WDT ze stawką 0% oraz sierpień – korygując tę dostawę wykazaną ze stawką krajową.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: