eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wcześniejsze studia a koszty firmy

Wcześniejsze studia a koszty firmy

2011-01-23 07:36

Wydatki poniesione na ukończenie studiów magisterskich poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów, w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17.01.2011 r. nr IPPB1/415-937/10-2/EC.

Przeczytaj także: Studia podyplomowe a koszty firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Z dniem 01 stycznia 2011 r. podatniczka zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Powyższe należy do zawodów certyfikowanych, co wymaga spełnienia ściśle określonych przez ustawodawcę warunków. W tym celu w 2008 r. wnioskodawczyni rozpoczęła 2-letnie studia magisterskie o specjalności rachunkowość, które były jednym z warunków uzyskania certyfikatu. Studia zakończyła ona w lutym 2010 roku zaś faktury za poszczególne semestry nauki otrzymywała sukcesywnie od 2008 do 2010 roku. Po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów magisterskich o specjalności rachunkowość oraz odbyciu obowiązującej praktyki w księgowości, wnioskodawczyni uzyskania certyfikat księgowy i z dniem 01 stycznia 2011 r. zamierza otworzyć biuro rachunkowe. Zadała pytanie, czy poniesione wydatki na opisane wyżej studia może zaliczyć do kosztów uzyskania prowadzonej działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. – stan prawny obowiązujący od 01.01.2011 r.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
* być właściwie udokumentowany.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: