eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty pracownicze a podatkowe

Koszty pracownicze a podatkowe

2011-03-31 12:10

Przeczytaj także: Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika w koszty firmy


Jednocześnie należy podkreślić, że pojęcie „podróż służbowa pracownika” należy do zakresu prawa pracy – art. 775 § 1 Kodeksu pracy, co w konsekwencji skutkuje faktem, iż ocenie nie podlegała kwestia dotycząca zasadności wypłaty pracownikowi należności za czas podróży służbowej, jak i terminu rozliczenia delegacji przez pracownika.

Reasumując, w myśl uregulowań wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty delegacji pracownika stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w piśmie, Nr ILPB3/423-507/10-2/JG, z 2 września 2010 r., w którym czytamy:

„(…) W odniesieniu do wydatków związanych z wyjazdami służbowymi pracowników wskazać należy, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w katalogu przepisu art. 16 ust. 1 tej ustawy, nie zawarto zakazu ani jakiegokolwiek ograniczenia co do możliwości zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, niezależnie od tego, czy wypłacane pracownikom środki pieniężne będą elementem wynagrodzenia, czy też na podstawie odrębnych przepisów, zgodnie z przepisami prawa pracy – dietą lub inną należnością, mogą stanowić u pracodawcy koszt uzyskania przychodów, jeśli spełniają dyspozycję art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie tut. Organ pragnie podkreślić, że pojęcie „podróż służbowa pracownika” należy do zakresu prawa pracy – art. 775 § 1 Kodeksu pracy, co w konsekwencji skutkuje faktem, iż ocenie nie podlegała kwestia dotycząca zasadności wypłaty pracownikowi należności za czas podróży służbowej, jak i terminu rozliczenia delegacji przez pracownika.

W kontekście powyższych rozważań należy wskazać na treść art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Organ wydający interpretację indywidualną uprawniony jest jedynie do interpretacji przepisów prawa podatkowego, do którego nie zalicza się ustawy Kodeks pracy. Charakter dokonanych przez Spółkę wypłat na rzecz pracowników musi być przez Nią jasno określany na podstawie ww. Kodeksu pracy, a także wewnętrznych aktów prawnych jakimi są Zakładowe Układy Zbiorowe oraz Regulaminy. W tym zakresie Organ nie dokonał oceny stanowiska Spółki, gdyż nie posiada uprawnień do jej dokonania.

Reasumując, w myśl uregulowań wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty delegacji pracownika stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów (…)”.



Podstawa prawna:
  • art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

fot. mat. prasowe




Fragment pochodzi z książki „Świadczenia na rzecz pracowników w świetle ustaw podatkowych. Zawiera interpretacje organów podatkowych oraz porady praktyczne” Rafał Styczyński.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: