eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przyspieszony zwrot nadwyżki VAT

Przyspieszony zwrot nadwyżki VAT

2011-03-25 08:28

Przyspieszony zwrot nadwyżki VAT

Przykład wniosku o zwrot VAT w terminie 25 dni © fot. mat. prasowe

Podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, może zażądać zwrotu tej kwoty na rachunek bankowy. Zasadniczy termin zwrotu wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Istnieje jednak możliwość otrzymania zwrotu w terminie krótszym - w ciągu 25 dni od dnia złożenia deklaracji.

Przeczytaj także: Zaległości podatkowe a zwrot VAT

Warunki do spełnienia
Zwrot nadwyżki VAT zasadniczo dokonywany jest w ciągu 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7. Jednak po spełnieniu warunków określonych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT podatnik może ubiegać się o zwrot w terminie przyspieszonym, tj. w ciągu 25 dni. Aby otrzymać zwrot w tym terminie, należy spełnić następujące warunki:
  1. kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej wynikać muszą z faktur dokumentujących należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.),
  2. kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji celnych i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. kwoty podatku naliczonego od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, zostały wykazane jako kwoty podatku należnego od tych transakcji w tej samej deklaracji.

Podatnik może zatem ubiegać się o zwrot podatku w terminie przyspieszonym, jeżeli dokonał zapłaty wszystkich faktur dokumentujących zakupy wykazane w deklaracji oraz zapłacił podatki wynikające z ujętych w niej dokumentów celnych. Zwrot ten jest dokonywany na wniosek podatnika.

W praktyce może wystąpić sytuacja, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik posiada kilka faktur, które nie zostały zapłacone. Ustawodawca w art. 86 ustawy o VAT umożliwił podatnikom VAT dokonanie odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług praktycznie w jednym z trzech okresów rozliczeniowych. Zasadniczo podatnicy odliczają VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymali fakturę. Warto nieraz "przesunąć" odliczenie VAT z faktur niezapłaconych w danym miesiącu, do rozliczenia za okres następny po to, aby móc w danym okresie rozliczeniowym skorzystać z możliwości otrzymania zwrotu w terminie przyspieszonym.

Należy bowiem pamiętać, że w oparciu o art. 87 ust. 6 ustawy o VAT nie ma możliwości "podziału" w jednej deklaracji kwoty nadwyżki VAT i wykazania jej części do zwrotu w terminie przyspieszonym, a w odniesieniu do zapłaconych faktur pozostałej części w terminie 60-dniowym. Z przepisu tego wynika, że w ciągu 25 dni urząd zwraca "różnicę podatku, o której mowa w ust. 2", czyli różnicę pomiędzy kwotą wykazanego podatku należnego a kwotą podatku naliczonego, który podatnik ujął w deklaracji.

Jeżeli zwrot ma być dokonany w terminie 25 dni, to kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej powinny być w całości zapłacone.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: