eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Faktura VAT dla osoby prywatnej: numer NIP

Faktura VAT dla osoby prywatnej: numer NIP

2011-04-07 13:33

W przypadku tzw. osób prywatnych, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przedsiębiorcy - czynni podatnicy VAT, nie mają obowiązku wystawiać faktur. Te sporządzane są jedynie na wyraźne życzenie takiego klienta. Tak wystawiony dokument nie musi jednak zawierać tych wszystkich elementów, które zwykła faktura VAT. Ustawodawca nie wymaga tutaj numeru NIP nabywcy.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Informacje, jakie winny się znaleźć na wystawianych fakturach VAT, zostały określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Finansów. Dodajmy w tym miejscu, że z dniem 01 kwietnia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, które zastąpiło to z dnia 28 listopada 2008 r.

Sam obowiązek wystawiania faktur wynika natomiast z ustawy o podatku od towarów i usług. Art. 106 ust. 1 tejże ustawy mówi, że czynni podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Obowiązku tego podatnicy VAT nie mają jednak w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób dokument taki należy wystawić (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT). Wyłączenia z obowiązku wystawiania faktur, o którym mowa wyżej, nie stosuje się ponadto także do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturą (art. 106 ust. 5 ustawy o VAT).

Jak już wskazano wyżej dane, jakie winny znaleźć się na fakturze, zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów m.in. w sprawie wystawania faktur, a dokładniej w jego §5. Ust. 1 tego przepisu mówi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, w zakresie identyfikacji sprzedawcy i nabywcy, powinna zawierać co najmniej:
  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy

Tym samym podstawowym elementem wystawianych faktur jest Numer Identyfikacji Podatkowej i to zarówno sprzedawcy jak i nabywcy. I tutaj ustawodawca przewidział jednak wyjątki, które dotyczą m.in. osób prywatnych. Otóż §7 ust. 1 pkt 1 przytoczonego wyżej rozporządzenia mówi, że faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, czyli właśnie numeru NIP. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby informacja taka na fakturze się znalazła. Jest ona bowiem dozwolona, przy czym w tych przypadkach nieobowiązkowa.

Dodajmy w tym miejscu także, że to nie jedyna sytuacja, w której faktury nie muszą zawierać NIP nabywcy. Jak bowiem czytamy w §7 ust. 2 rozporządzenia, faktury wystawiane:
1) nabywcom eksportowanych towarów,
2) uprawnionym przedstawicielstwom dyplomatycznym i urzędom konsularnym oraz członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych,
3) nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy
- mogą nie zawierać danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: