eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Paragon fiskalny: jaka nazwa towaru?

Paragon fiskalny: jaka nazwa towaru?

2011-06-15 13:19

Przeczytaj także: Co powinien zawierać paragon fiskalny?


Przykładowo w interpretacji z dnia 6 stycznia 2009 r., nr ILPP2/443-945/08-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że wskazanie na paragonie nazw: "zupa dnia", "danie obiadowe dnia", "deser dnia" spełnia wymogi § 5 ust. 1 pkt 6 omawianego rozporządzenia.

Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 27 maja 2008 r., nr IPPP1-443-630/08-4/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że sprzedawca nie jest zobowiązany do umieszczania na paragonie fiskalnym szczegółowego opisu każdego towaru lub usługi. Zobowiązany jest natomiast do wskazania nazwy towaru lub usługi tak, aby możliwe było przyporządkowanie temu towarowi lub usłudze odpowiedniej stawki VAT. Jak podkreślił, z uwagi na to, że przepis prawa posługuje się określeniem nazwa towaru, to nie można uznać, że jest to samo co nazwa jednostkowa towaru.

Korzystne dla podatników stanowisko przedstawił także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2010 r., nr ILPP2/443-93/10-3/AK. Organ podatkowy uznał bowiem, że na paragonie fiskalnym wystawianym przez lombard w nazwie towaru może być umieszczona grupa towarowa, np. sprzęt AGD używany, elektronarzędzie używane. Organ podatkowy wskazał, że w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych należy stwierdzić, iż tak skonstruowana nazwa usługi na paragonie fiskalnym, tj. np. elektronarzędzie używane, nie pozwala na jednoznaczną identyfikację sprzedawanego towaru, jednakże w połączeniu z umową sporządzoną w momencie przyjęcia towaru do lombardu identyfikuje go w sposób jednoznaczny i precyzyjny. Podatnik w tej sytuacji powinien dysponować odpowiednią dokumentacją potwierdzającą daną transakcję i rodzaj sprzedawanego towaru, np. umową.

Zaś w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2011 r., nr IPPP2-443-864/10-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (rozpatrując sprawę w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r.) uznał, że podatnik może umieszczać na paragonach nazwy towarów w podziale na grupy asortymentowe. Podatnik wskazał, że w każdym przypadku, gdy w danej grupie na asortyment składają się towary o różnej nazwie i stawce podatku, na paragonach podaje on poszczególne nazwy występujące w danej grupie asortymentowej wraz z właściwą przyporządkowaną stawką VAT, np. prasa wykazywana jest w następujący sposób: dzienniki 7%, czasopisma 7%, dzienniki 22%, czasopisma 22%, broszura 0%, prasa zagraniczna 0%. Dodatkowo podatnik zaznaczył, że posiada dokumentację, która w zestawieniu z paragonem identyfikuje sprzedawany towar. Pomimo że interpretacja ta jest korzystna dla podatników, uważam, że jest za bardzo liberalna i nie wydaje się być prawidłowa biorąc pod uwagę orzecznictwo NSA.


Stanowiska sądów administracyjnych
W wyroku z dnia 9 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 63/09, NSA rozpatrywał skargę kasacyjną podatnika, który na paragonach rejestrujących sprzedaż gazet, czasopism i innych periodyków nazwy tych towarów oznaczał jako "prasa 0%", "prasa 7%" oraz "prasa 22%". W tym przypadku zdaniem Sądu na paragonie fiskalnym musi być zamieszczona nazwa towaru pozwalająca nabywcy na jednoznaczne sprawdzenie ilości, rodzaju oraz cen jednostkowych poszczególnych zakupionych przez niego towarów. Jest to możliwe jedynie przy precyzyjnym określeniu nazwy nabytego towaru na takim paragonie, gdyż tylko wówczas klient-nabywca ma możliwość skontrolowania ilości wykazanych na paragonie towarów w powiązaniu z ich cenami jednostkowymi. Zdaniem NSA stosowanie na paragonach nazw grupowań towarów i usług według PKWiU nie spełnia tych wymogów. Proponowany przez podatnika system ogólnego (rodzajowego) określania na paragonie nabytych towarów nie zapewnia w sposób należyty kontrolnej i ochronnej funkcji informacyjnej wobec konsumenta, jaką spełniać ma paragon fiskalny.

Podstawa prawna
  • Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Więcej na ten temat: paragon, paragony, kasa fiskalna, dowody księgowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: