eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Działalność agroturystyczna: zwolnienie z podatku

Działalność agroturystyczna: zwolnienie z podatku

2011-10-07 13:29

Przychody z wynajmu pokoi letnikom co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnicy mogą tutaj jednak wybrać jedną z kilku form opodatkowania. Przy większości z nich dostępne jest pewne zwolnienie przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie mogą jednak z niego skorzystać kartowicze.

Przeczytaj także: Wynajem pokoi gościnnych: forma opodatkowania

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się wakacje na wsi. Mieszkańcy takich miejscowości z wielką chęcią korzystają z zainteresowania wsią mieszkańców miast, zwłaszcza że na wsiach mieszka się z reguły w domach a nie lokalach mieszkalnych w blokach czy kamienicach. Co za tym idzie z reguły da się wygospodarować kilka pokoi dla wczasowiczów. Bardzo popularne są tutaj tzw. gospodarstwa agroturystyczne.

Oczywiście przychody uzyskane z takiej działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnicy mają tutaj szeroki wybór formy ich opodatkowania. Możliwe jest bowiem płacenie z tego tytułu podatku dochodowego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, podatku liniowego wg stawki 19%, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 17% czy też podatku w formie karty podatkowej.

Ustawodawca przewidział także pewne zwolnienie w tym zakresie. Otóż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia się od tego podatku dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Trzeba przy tym pamiętać, że aby wskazane zwolnienie miało zastosowanie, muszą być spełnione wszystkie przesłanki we wskazanym wyżej przepisie. Co ważne, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi przekroczy 5, zwolnienie nie ma zastosowania w ogóle, a co za tym idzie opodatkować trzeba cały przychód/dochód uzyskany z tego tytułu, a nie tylko ten, który przypada na pokoje powyżej pięciu. Nie należy przy tym mylić pokoi z łóżkami, tych może być odpowiednio więcej. Ważne jedynie aby liczba pomieszczeń sypialnianych nie przekroczyła wskazanego limitu. Nie wlicza się tutaj oczywiście także łazienek czy kuchni. Warto przy tym pamiętać, że ze zwolnienia mogą korzystać tylko dwa rodzaje świadczonych usług: wynajem pokoi osobom przebywającym na wypoczynku oraz ich wyżywienie. Jeżeli takim turystom zostaną zapewnione dodatkowe atrakcje, będą one w całości opodatkowane.

Jak już wskazano wyżej, zwolnienie to jest określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przysługuje ono zatem podatnikom, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej tudzież podatek liniowy.

Na tym jednak nie koniec. Jak bowiem mówi art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwolnienia od podatku dochodowego, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43, 46, 47a, 47c, 111, 114, 122, 125, 129, 136 i 137 ustawy o podatku dochodowym, stosuje się odpowiednio do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Tym samym ci podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym także mogą z niego skorzystać.

Na tym jednak koniec. Podatnicy, którzy postanowili wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej, ze wskazanego zwolnienia skorzystać już nie mogą.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: