eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stadion piłkarski a podatek od nieruchomości

Stadion piłkarski a podatek od nieruchomości

2011-12-29 13:40

Przeczytaj także: Szambo a podatek od nieruchomości


Wydzielenie z przestrzeni przez przegrody budowlane
W przypadku każdego nowoczesnego stadionu piłkarskiego pod trybunami stadionu znajdują się dodatkowe pomieszczenia, odgrodzone przegrodami budowlanymi – zewnętrzną ścianą stadionu z jednej, zaś trybunami z drugiej strony.

W celu dowiedzenia, że stadion jest budynkiem, należy dodatkowo przyjąć, że bryła stadionu oraz samo boisko powinny stanowić odrębny przedmiot opodatkowania.

W przeciwnym razie przegrodami budowlanymi byłyby same zewnętrzne ściany stadionu, podczas gdy ustawa nakazuje obliczać wartość powierzchni użytkowej budynku po wewnętrznej długości ścian. Dlatego też przy takiej interpretacji wymiary płyty boiska musiałaby wchodzić w skład powierzchni użytkowej stadionu, co wydaje się, delikatnie mówiąc, problematyczne.

Fundamenty
Nie budzi wątpliwości, że skoro pod trybunami nowoczesnego stadionu piłkarskiego znajdują się określone pomieszczenia, ta część stadionu posiada fundamenty.

Pozostaje jednak rozważyć, czy fundamenty położono również pod powierzchnią płyty boiska. Dzieje się tak wtedy, gdy bezpośrednio pod placem gry zlokalizowane są inne pomieszczenia stadionu bądź miejsca postojowe. W przeciwnym razie może okazać się, że nie ma konieczności ani zasadności stosowania fundamentów. Takie rozwiązanie jak się wydaje dotyczy w Polsce tylko Stadionu Narodowego.

W zależności od tego odróżnienia płyta boiska stanowić będzie odpowiednio dach dla części budynku znajdującego się pod jej powierzchnią (pomieszczeń, miejsc postojowych) albo sam grunt.

Dach
Skoro pod trybunami nowoczesnego stadionu piłkarskiego zlokalizowane są określone pomieszczenia, same trybuny uznać należy za dach budynku.

Kwestia zadaszenia nad trybunami oraz placem gry traci na znaczeniu przy przyjęciu założenia, o którym mowa powyżej, wedle którego bryła stadionu oraz boisko powinny stanowić odrębny przedmiot opodatkowania. Stadion (jego bryłę) uznać należy za budynek, zaś płyta boiska może być sklasyfikowana jako dach dla pomieszczeń znajdujących się pod jej powierzchnią bądź sam grunt.

Podatek od gruntu
Niezależnie od należności publicznoprawnej z tytułu opodatkowania stadionu jako obiektu budowlanego, należy liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku od nieruchomości liczonego od powierzchni gruntu, na którym stadion jest posadowiony. Podkreślić trzeba, że przy założeniu uznania bryły stadionu oraz płyty boiska za odrębne przedmioty opodatkowania, płyta boiska stanowi grunt (o ile pod jej powierzchnią nie znajdują się inne pomieszczenia), od którego podatek odprowadza się tylko raz.

Zwolnienie od podatku
Warto dodać, że ustawodawca przewidział możliwość udzielenia zwolnienia od podatku od nieruchomości. W myśl ustawy, rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić określone zwolnienia. Należy podkreślić, że zwolnienia te powinny mieć charakter jedynie przedmiotowy, a zatem dotyczyć określonych kategorii nieruchomości lub obiektów budowlanych, nie zaś poszczególnych podatników. W przeciwnym razie doszłoby do kolizji z Konstytucją, która przewiduje, że ewentualne podatkowe zwolnienia podmiotowe mogą być wprowadzane jedynie w formie ustawy.

Podsumowanie
Podatek od nieruchomości w odniesieniu do nowoczesnych stadionów piłkarskich może budzić wątpliwości wskutek technologicznej innowacyjności takich obiektów w Polsce oraz braku stosownego orzecznictwa i literatury w tym zakresie. Równocześnie jednak powstaje możliwość przedstawiania różnorodnych interpretacji, w tym możliwie korzystnych dla podatnika.

Z uregulowań prawnych wynika, że taka argumentacja powinna prowadzić do wniosku, że nowoczesny stadion piłkarski jest budynkiem, a nie budowlą. Dzięki temu obciążanie podatkowe może być kilka lub nawet kilkanaście razy niższe.

De lege ferenda należałoby postulować – tak z przyczyn formalnych jak i przede wszystkim społecznych, by stadiony potraktować odrębnie z punktu widzenia podatkowego. Bo są one przecież odrębnymi bytami z punktu widzenia architektonicznego.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: